Airedale Terrier

29.07.2019
552
A+
A-
Airedale Terrier

Boyutu: Orta Boy

Yüksekliği: Erkek 58-61 cm, Dişi 56-58 cm

Ağırlığı: Erkek 18-23 kg, Dişi 18-20 kg

Yaşam Süresi: 10-13 sene

Bakımı: Airedale Terrier fazla taranmamalı fakat az az bile olsa tüyleri bazı zamanlarda taranmalıdır. Hassas bir şekilde özenle taranması gereken tüylere sahiptir. Eğer bir gösteri köpeği ise çok daha fazla özel bakım uygulaması yapmak gerekecektir. Köpek evcilse bir hafta içerisinde iki kez tüyleri taranmalıdır, senede ise yine iki kez tüy temizliği yaptırılması gerekmektedir. Airedale Terrier oldukça sağlıklı bir köpek ırkıdır, fakat bu durum hastalıkların hepsi için geçerli değildir. Göz hastalıklarına karşı dirençsiz olabilirler. Bunun yanısıra bu köpek cinsinde kalça displazisi rahatsızlığına da oldukça dikkat etmek gerekir.

Karakter Yapısı: Airedale Terrier çocuklarla iyi anlaşan bir köpek ırkıdır. Çocukların yaramazlıklarına karşı oldukça yüksek bir tolerans göstererek olgun davranışlar sergileyebilirler. Yaşadığı alanda başka hayvanlar da varsa onlarla da dost olmayı bilir. Doğru şekilde eğitilmediği takdirde üstün olmaya çalışarak taşkınlık çıkarabilirler. Asla agresif olmazlar fakat oldukça da cesur yapılıdırlar. Sosyaldirler, içe kapanık olmazlar.

Kökeni:  Airedale Terrier ırkı köpekler Bingley Teriyeri, Deniz Teriyeri gibi adlarla da bilinir. Fakat çok kullanılmayan bir adı daha vardır, o da Teriyerler Kralı’dır. Airdale adını, İngiltere’de Batı Yorkshire taraflarındaki Airdale isimli vadiden almıştır. Su faresi avlama temalı bir yarışma yapılmaktaydı, yarışmada göstermiş olduğu hünerlerden ötürü Siyah – Bronz Terrier ve Otterhound’un çiftleşmesi ile beraber Airdale Terrier köpek ırkı doğmuştur ve ortaya iz bulma konusunda olsun, avlama gibi becerilerde olsun özel bir cins çıkmıştır. Bull Terrier ve İrlanda Terrier çiftleşir, bu sebeple de Airedale Terrier 1880 senesinde ilk defa Kuzey Amerika’ya getirilmiş olur. Cinsin lider ismi ise sene 1897’de hayata gelmiş olan Briar’dır. Airedale Terrier’in çok önemli bir görevi olmuştur. Birinci Dünya Savaşı zamanında çeşitli araştırma operasyonlarında görevlendirilen hayvanlardan olmuştur. Ünlü ve yetenekli oyuncu John Wayne’in lakap olarak seçtiği The Duke adı ise Airedale Terrier’ının ilk zamanlarda olan adıydı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Taha dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun

  2. Muharrem dedi ki:

    saol hocam