Akita Inu

29.07.2019
476
A+
A-
Akita Inu

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 34-54 cm, Dişi 34-50 cm

Ağırlığı: Erkek 66-71 kg, Dişi 61-66 kg

Yaşam Süresi: 10-12 sene

Bakımı: Akita Inu, haftada bir defa fırçalanmalıdır, fırçalanmadığı takdirde ölü tüylerinden arınamaz ve bu çok tehlikeli olabilir. Tüy dökme zamanı geldiğinde metal dişleri olan bir tarak yardımıyla tımar işleminin yapılması gerekir. Tüyleri hassastır, Akita Inu nazik şekilde yıkanmalıdır,yumuşak bir şampuan kullanmaya da özen gösterilmelidir. Ayaklarının üst kısımlarında da tüyler çıkar, bu tüyler sık sık kırpılmamalıdır fakat ara sıra kırpılmasında da bir sakınca yoktur. Diğer birçok köpek cinsinde olduğu gibi bu cinste de diz ile ilgili olan hastalıklara, göz hastalıklarına ve kalça displazisine karşı direnç düşüktür. Tek seferdeki doğumlarında 5-7 tane doğurabilirler.

Karakter Yapısı: Avlanma açısından oldukça güçlü içgüdelere sahip olurlar. Gözlem konusunda gelişmiş bir haldedirler. Akıllı olurlar, sakin hareketlidirler fakat önemli durumlarda da atak olmayı her zaman bildiklerini rahatlıkla görebilirsiniz. Dikkatli davranırlar. Asil bir duruşa sahiptirler. Çok iyi dost olurlar. İtaat etmeyi severler fakat bazı durumlarda havlama gibi davranışlar göstermeleri mümkündür.

Kökeni:  Japon Akita ismi ile de bilinirler. Japon türleri arasında en çok bilinen cinstir. Bunun yanısıra en büyük Japon cinsi olarak da nam salmıştır. Çok eski zamanlarda, Orta Çağ zamanlarında Akita Inu, dövüş köpeği şeklinde eğitiliyordu. Adına bir dernek bile kurulmuştur: Akita Inu Hazankai Derneği. Bu derneğin yegane amacı ise türü tamamen oluşabilecek tehlikelere karşı korumaktır. İlk Akita Inu cinsi köpek ise 1937 senesinde Hellen Keller’a rehberlik eden bir köpektir. Japonya’ya savaş yapmak gayesiyle giden askerlerin İkinci Dünya Savaşı sonrasında evlerine dönerken yanlarında Akita Inu getirmişlerdir, bu da dolayısıyla bu köpek cinsinin popülerleşmesinde etkin bir rol oynamıştır. En ünlü, birçok kişi tarafından bilinmekte olan türü ise Akita Haçiko olmaktadır. Akita Haçiko’nun dokunaklı bir hikayesi de vardır. Haçiko, işten dönen sahibini hiç boş bırakmadan her gün ama her gün düzenli bir şekilde tren istasyonunda karşılayan bir köpekti. Bir gün sahibi vefat etti, fakat köpek 9 sene daha yaşadı. Yaşadığı o 9 sene boyunca yine her gün tren istasyonuna sahibini karşılamak için gitti. Şu anda Haçiko’nun heykeli tren istasyonunda bulunmaktadır. Ve Haçiko için her sene özel bir tören yapılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Saliha dedi ki:

    teşekkürler

  2. Muhammed Emin dedi ki:

    siteyi kaydettim teşekkürler