Akvaryum Balık Türleri

12.02.2021
441
A+
A-
Akvaryum Balık Türleri

   Akvaryum balıklarını; bulundukları ortamı güzelleştirmeleri, o ortama huzur vermeleri açısından, birçok kişi evinde ya da çalışma ortamında bulunmasını ister. Birçok çeşit akvaryum balığı vardır. Bunlar renkleri, cinsleri veya istediği bakım açısından farklılık gösterir. Bu yazımızda akvaryum balıklarını ve onların özelliklerinden kısaca bahsettik.

Japon Balığı

Herkesin, hayatı boyunca en az bir kere beslediği Japon Balıkları Asya kökenlidir ve hem etçil hem de otçul bir balık türlerinden biridir. Japon balıkları, 20 cm’ye kadar büyüyebilir. İhtiyaç duydukları su sıcaklığı ise 18 ile 24 derece arasındadır.

Lepistes Balığı

Barışçıl bir yapıya sahip olan Lepistes balığı, akvaryum balık türleri arasında bir hayli popülerdir. Üç haftada bir doğum yapabilen bu balık türlerinin boyutları ise 6 cm ile 3 cm arasında değişiklik gösterir. Lepistes balıklarının ihtiyaç duyduğu su sıcaklığı ise 25 ile 28 derece arasındadır.

Beta Balığı

Kavgacı Siyam balığı Betta cinsine ait balık türüdür. Kendi türüne karşı oldukça agresiftir ve adını bu özelliğinden almıştır. Kavgacı yapasından dolayı tek bakılması önerilir. Çeşitli renk ve yapıya sahip olan beta balıklarına ait birçok alttür bulunur. Etçil bir balıktır ve bakımı oldukça kolaydır. İhtiyaç duydukları su sıcaklığı ise 25 ile 27 derece arasındadır.

Kılıçkuyruk Balığı

Kıçıkkuyruk balığı hem etçil hem de otçul beslenen balık türleri arasında yer alır. Diğer balık türleriyle huzur içinde yaşayabilmesine karşın kendi türlerinden baskın gelen erkek balıklara karşı kavgacı bir tutum sergileyebilirler. Kuyruk hariç boyları 10 ile 12 cm arasındadır. Kılıçkuruk balıklarının ihtiyaç duyduğu su sıcaklığı ise 20 ile 28 derece arasında değişmektedir.

Plati Balığı

Plati balığı, canlı kırmızı rengiyle akvaryumunuza renk katacak balıklar arasında yer alır. Kuru balık yemleri ve akvaryumda oluşan yosunlardan beslenen bu balık türü, barışçıl bir yapıya sahiptir. Dişi Plati balığı 6 cm ; erkek Lati balığı ise 5 cm’dir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.