Akvaryum Balıklarını Bekleyen Tehlike; Hastalıklar

27.12.2020
276
A+
A-
Akvaryum Balıklarını Bekleyen Tehlike; Hastalıklar

Akvaryumda yaşayan balıklar, birçok canı türü gibi herhangi bir hastalığa yakalanabilirler. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, balıklarınızı hastalıktan korumak ve hastalanan balıklarınızı nasıl tedavi edebileceğinizi anlatmak istedik. Aşağıda yaygın olan hastalıklar ve tedavi yöntemleri anlatılmıştır.

Asidoz

            Bu hastalığa değişen pH değerleri neden olmaktadır. Çoğu balık 6.0 ile 8.0 arasında pH değerlerini tolere edebilir. Fakat bu değerin 6.0’ın altına düşmesi cilt problemlerine neden olur. Öte yandan 8.0 üzerine çıkması ise cilt ve solungaçların aşınmasına neden olur. Teşhis etmesi hiç te kolay olmamasına karşın balık, hastalığına dair bazı ipuçları verir. Bu hastalık sonucunda; balıklar, dartma hareketi gösterebilir ve sudan ayrılma girişiminde bulunabilir. Ayrıca, solunumun arttığına dair bazı işaretler verir. Balığınızın Asidoz hastalığı teşhisi konulduğunda, akvaryumun suyunu hemen değiştirmelisiniz. Balığınızın gösterdiği bu durum devam ettiği takdirde bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir.

Bakteriyozis Pinnerum(Rin Rot)

            Bazı bakteriler bu hastalığın nedenleri arasındadır. Kanat çürüğü, yüzgeçlerin kenarlarında hafif renk değişimi ile başlar. Erken teşhis edilmesi oldukça zor bir hastalıktır. Bunun yanında, Rin Rot hastalığının tedavisi de oldukça zordur ve maalesef ki, hastalık ölümle sonuçlanır.

Enfeksiyöz Dropsy

            Aeromonas ve pseudomonas gibi bakteriler bu hastalığın başlıca nedenleri arasındadır. Bu hastalığın birçok belirtisi vardır. Şişkin gözler ya da gerileyen gözler, soluk solungaçlar ve iltihaplı anüs bu belirtilerden yalnızca birkaçıdır. Bunun yanında, bu hastalık son derece bulaşıcıdır. Balıklar, zayıf su koşullarından ya da başka bir hastalığın neden olduğu stres ve zayıflama yüzünden bu hastalığa yakalanabilirler. Balık hastalıkları arasında yer alan Dropsy oldukça önemli bir hastalıktır ve önlem alınması gerekmektedir. Su koşullarının iyi korunması ve diğer hastalıkların erken teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi bu hastalık için alınabilecek önlemler arasındadır.

Gaz Kabarcığı Hastalığı

            Aşırı gazın çözünmesi ‘aşırı doygunluk’ olarak bilinen bir durum yaratır. Belli miktarda gaz; basınç ve sıcaklık gibi faktörlerden kaynaklı olarak su içinde çözünür. Bu gaz seviyeleri yükseldiğinde, su sürekli olarak küçük kabarcıklar şeklinde gazı salgılamaya başlar. Bunun yanında; çok fazla güneş ve buna bağlı olarak bitki ve alglerin çok fazla büyümesi, doygunluğun sebepleri arasındadır. Bu hastalık kendini, balığın vücudunun üzerinde ya da altında oluşan kabarcık olarak kendini gösterir. Bu kabarcıklar genellikle kafa ve göz çevresinde oluşur. Bu hastalığın teşhisi konulduğunda yapılması gerekenler; akvaryumun maruz kaldığı güneş ışığı seviyesini azaltmak ve bir hava taşı temin etmektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.