Akvaryumda Kum Kullanımı

26.12.2020
282
A+
A-
Akvaryumda Kum Kullanımı

Kum Kullanımının Önemi

            Geçmiş yıllarda taban malzemelerinin kullanımının önemli oldukça popülerken, gün geçtikte bu popülarite de bir azalma meydana gelmiştir. Oysa, doğru çalışan bir sitem için esas önemli olan taban malzemesi kullanılmasıdır. Yani, asıl sihir, toprak ananın yumuşak dokunuşlarında saklıdır. Asıl mesele doğru malzeme seçimi yapmaktır. Yanlış taban malzemesi sonucunda meydana gelen olumsuzlukta, suçu kuma atmak oldukça yanlış bir davranıştır. Akvaryum hobicileri, genelde bu kum tercihini gelişigüzel seçmektedir ve bu durum oldukça yanlıştır.

            Kumlar, şekillerine ve içeriklerine göre değişmekle birlikte ciddi oranda bakterilerin yuvası olarak görev yapmaktadır. Yüzeyde oksijenli bakterilere ev sahipliği yapan kumlar, delikli yapıda ise deliklerin derinlerine doğru fakültatif anaerobik, mikroerofillik ve anaerobik (oksijensiz) bakterilerin yerleşimine imkân tanır. Böylece doğada meydana gelen dengenin minyatür hali oluşmaya başlar. Yani akvaryumun en büyük problemi olan su kalitesinin düşmesi problemi ortadan kalkmış olur.  Delikli yapıdaki kumlar, düzgün yüzeyli kumlara oranla daha fazla mikroorganizma tutabilir.

            Biyolojik denge denildiği zaman ilk akla gelen azot döngüsüdür. Tabii ki, azot döngüsü oldukça önemli bir konu fakat, tek başına başarılı bir ekolojik denge için yeterli değil. Bunun yanında, metabolik aktiviteler sonucunda oluşan bilumum organik atığın da başarılı bir şekilde karbondioksit ve suya ayrışarak sistemden atılması gerekiyor. Bu durumu ise ancak porlu yapıdaki kumlar ve topraklar sağlayabiliyor.

            Yukarıda bahsettiğimiz organizmalarla iş birliği halinde çalıştığımızda, suda mayalanma meydana gelir ve ara basamaktaki canlılar için zararlı kimyasal formüle sahip bileşikler, sudan ayrışarak uzaklaşırlar. En güvenilir yöntem budur.

            Bunun yanında; kumun, balıklar üzerinde psikolojik ve davranış açısından da önemi vardır. Bazı balık türleri, kumu bir güven kaynağı olarak algılarlar. Onların yaşamının bir parçasıdır. Özellikle akvaryumun dibinde vakit geçirmekten hoşlanan balıklar için bir eğlence kaynağı ve sosyal davranışlarını geliştirmek için bir araçtır.

            Kumun bitkiler üzerinde de birçok olumlu etkisi vardır. Kumlar balıklar için; besin, doğru bir ısı iletimi, oksijen sağlar. Aynı zamanda, bir bitkiyle birlikte kullanıldığı zaman, kum-bitki-bakteri üçgeninin kurulmasını sağlar ve bu üçgen doğadaki en iyi arıtım sitemlerinden birisidir. Meydana gelen organik ve inorganik atıklar, doğru ve yeterli kurulan bu üçgende zararsız formlara çevrilecektir. Bu durum da, akvaryumun ekolojik dengesini düzenleyecek ve sağlıklı balıklara sahip olmanızı sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.