Akvaryumun Vazgeçilmezi; Bitkiler

26.12.2020
384
A+
A-
Akvaryumun Vazgeçilmezi; Bitkiler

Akvaryumlar, birçok kişinin ruhunu besleyen, evini güzelleştiren nesnelerden bir tanesidir. Fakat akvaryumun göze hitap etmesini sağlayan şey salt akvaryum veya balıklar değildir. Akvaryum içindeki bitkilerle bütünleştiği takdirde gözünüze hitap edip, ruhumuzun derinliklerine dokunabilir. Bunun yanında; akvaryum bitkileri balığınızın sağlığı için de oldukça faydalıdır. Fakat tüm bu güzelliklerin de getirdiği belli başlı zorluklar vardır. Akvaryum bitkisi yetiştirmek oldukça zorlu bir süreçtir ve akvaryum bitkisi yetiştireceğiniz zaman dikkat etmeniz gereken şey; balığınızın doğal ortamına benzer olmasıdır. Balıklar, yeni bir yerde yaşamaya başladıklarında, o yerin kendi doğal ortamına benzerliğinin olmasını isterler. Amazon bölgesinde yaşamış bir balık cinsini besliyorsanız, bu tür yeşillendirmeler ve bitkilendirmeler yapmanız balığınızın hoşuna gidecek, kendi evinde gibi hissetmesine neden olacaktır.

            Akvaryum bitkilerinin görsellik açısından öneminin yanında akvaryumda yaşayan balıkların ekolojik dengesinin sağlanması açısından da oldukça faydalıdır. Akvaryumun içerisinde bakımı yapılan bitkiler, su içerisindeki nitrat maddesini azaltarak oksijenin dengelenmesini sağlar ve balıkların yaşam döngüne katkıda bulunur.

            Akvaryum içerisinde bitki bakımı için en önemli unsur ışık alım açısı ve miktarıdır. Fazla güneş ışığı alan akvaryumdaki bitkiler ve yosunlar, hızlı bir şekilde gelişim gösterir. Akvaryumunuz, güneş ışığından yoksun bir alanda bulunuyorsa ve ışıklandırması da kaliteli değilse; akvaryum içerisindeki bitkiler gelişim gösteremez ve hızlı bir biçimde ölür.

            Bunun yanında; akvaryum içi bitkilerin gelişim göstermesi için, akvaryuma ekstra bir ışıklandırma yapılır. Bu yanlış bir yöntemdir. Bu ışıklandırmalar, akvaryum içerisindeki balıkları kötü etkileyecek ve gece, gündüz dengesini bozacaktır.

Akvaryum Bitkisi Nasıl Yetiştirilir

            Akvaryum içerisinde bitkilendirme çalışmasında önceliği ufak bitkilere vermelisiniz. Akvaryumda bitki yetiştirmek, saksıda bitki yetiştirmeye benzer. Akvaryum içi bitkilerinizin daha sık ve gür olmasını istiyorsanız, zaman zaman budamanız ve yeni bitkilere yer açmanız gerekir. Bunun yanında; yeni aldığınız bitkileri önce temizlemeniz daha sonra akvaryumun dibinde bulunan kumların ve çakılların arasına dikmeniz gerekir. Bitkilerin ölmemesi ve gür kalmasını istiyorsanız, zaman zaman gübreleme takviyesi uygulamanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.