Alabay

29.07.2019
1.830
A+
A-
Alabay

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 69-82 cm, Dişi 61-69 cm

Ağırlığı: Erkek 55-80 kg, Dişi 40-45 kg

Yaşam Süresi: 10-15 sene

Bakımı: Alabay cinsi olan köpekler, tarama konusunda oldukça az bakıma ihtiyaç duyan bir köpek cinsidir, bu durum da sizler için büyük oranda kolaylık sağlamaktadır diyebiliriz. Bunun yanısıra banyoya ve fırçalanmaya da öyle sık sık, çok fazla ihtiyaç duymazlar. Bahar mevsimi geldiğinde ise bazı durumlar değişebilir çünkü tüy dökme zamanları gelmiş demektir, sadece bu evrede biraz daha fazla olacak şekilde fırçalanma ihtiyacı hissederler. Buna kesinlikle dikkat edilmelidir.

Karakter Yapısı: Alabay, karakter yapısı özellikleri açısından oldukça cesur ve korkusuz bir yapıya sahiptir. Kolay kolay bir şeyden korkmazlar. Akıllıdırlar. Çoban köpeğinin özellikleri ile oldukça benzer özellikler taşıdıkları görülmüştür. Ailelerine sadık ve oldukça bağlı köpeklerdir, onları korumak adına korkusuzca davranabildiklerine de sıklıkla rastlanmıştır. Çeşitli yeteneklere sahip bir şekilde doğabilirler. Aynı anneden doğmuş olan yani kardeş olarak doğmuş olan Alabay’ların bile karakter özellikleri ve yetenekleri birbirlerine göre farklılıklar taşıyabilir, bu asla şaşırılacak bir durum olmamalıdır. Oldukça iddialıdırlar. Ne yazık ki bazı durumlarda yabancı buldukları köpeklere karşı agresif  tavırlar içerisine girerek zorluk çıkarabilirler. Ailenizle ilgilenebileceğiniz evcil olan bir Alabay sahiplenmek niyetinde iseniz kesinlikle daha yavruyken onu sosyalleştirme çalışmalarına başlamalısınız, aksi türlü karakter yapısı gereği çoğu konuda sizi zorlayabilecek olan bir köpek cinsidir.

Kökeni:  Alabay, yaniOrta Asya Çoban Köpeği türü, bundan 4.000 yıl öncesine kadar dayanmakta olan bir geçmişe sahiptir. Bu türün birçok farklı isimle anılmakta olduğu da bilinir. Alabai, Orta Asya Ovtçarka, Türkmen Alabai, Sredneasiatskaia Ovtcharka isimlerinden yalnızca birkaçı olmaktadır. Yetenekli ve atik davranan bir cins olması ile bilinir. Birçok kez çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Dövüş köpeği olarak da uzun bir süre kullanılmıştır. Dövüş gösterilerinde bir dönem fazlasıyla etkin bir köpek cinsiydi. Çoğu zaman koruyucu köpek olarak da şahsi bir şekilde görevlendirildiğine rastlanmıştır, bu durumun en temel sebebi ise çevik ve korkusuz olmasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Volkan dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

  2. Ferhat dedi ki:

    teşekkür