Alaskan Malamute

29.07.2019
658
A+
A-
Alaskan Malamute

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 61-66 cm, Dişi 56-61 cm

Ağırlığı: Erkek 36-43 kg, Dişi 32-38 kg

Yaşam Süresi: 10-12 sene

Bakımı: Alaskan Malamute taranmaya fazla ihtiyaç duyan bir köpek cinsi değildir. Fakat tüy dökme zamanı geldiğinde sert yapılı bir tarakla detaylı olarak taranma işlemi özenli bir şekilde yapılmalıdır. Kas ve iskelet ile alakalı hastalıklara karşı dirençsizdir. Dermatolojik kökenli hastalıklara karşı da bağışıklık sistemi güçsüzdür. Yapısı açısından sıcak iklime sahip bir yer yaşamını zorlaştıracaktır. Gölge olan yerlerde dolaşmalıdır, sürekli bir şekilde serinlemesi sağlanmalıdır. İştahı oldukça açık bir köpek cinsidir. Verdiğiniz her şeyi yiyebilir. Obez olma ihtimali yüksektir, bu durumu unutmamalı ve dengeli bir şekilde beslenmesini sağlamalısınız. Çünkü obezite beraberinde birçok hastalığı getirebilir.

Karakter Yapısı: Çocuklar ile oldukça iyi anlaşırlar. Dost canlısı bir yapıdadır. Bu iyi bir özelliktir evet ama kötü bir bekçi olmasına sebep olur. Çünkü herkesle hemen dost olabilir. Zarar vermek istemediği halde gücünü belli edebildiği hareketler yapabileceği ihtimaline karşın çevresinde ufak olan, henüz yavru hayvanlar korunmalıdır. Kendi cinsinden, yani Alaskan Malamute cinsi bir köpekten haz etmeyebilir, bunun üzerine gergin hareketler sergileyebilme ihtimali artar. Başka hayvanlarla sakin ve dostluk dolu bir ilişki kurmasını istiyorsanız henüz küçükken Alaskan Malamute’yi sosyalleştirmeye başlamalısınız.

Kökeni:  Soğuk hava şartlarına fazlası ile dayanıklı olmasının temel sebebi kalın kürkü ve Kuzey Kutup Bölgesi’nde ortaya çıkmış bir köpek cinsi olmasıdır. İsmi de Alaska’dan gelmektedir. Hayatının ilk zamanlarında Alaska’da yaşandığı söylenmektedir. Alaskan Malamute cinsi köpeklerin aşırı derecede güçlü olmalarının en önemli nedeni ise avladıkları hayvanların ağır olmalarıdır. Kutup ayısı, fok gibi hayvanları sürükleyerek yaşam alanlarına götürmeleri için fazlasıyla güçlenmişlerdir. 1896 senesinde Alaska Altın Akımı ismi verilen önemli bir dönem yaşanmıştır. Bu bahsi geçen dönemde hayvan ırkları karışacaktır ve bu da doğal olarak hayvan ırklarının yok olma ihtimalini gözler önüne sermiştir. Bu durumu değiştiren faktör ise 1920 senesinde gerçekleşmiştir, İngiltere’de yaşamını sürdürmekte olan bir yetiştirici ile bu cins köpeklere hayran olan biri tarafından cinsin yok olma tehlikesi atlatılmıştır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Erhan dedi ki:

    tanımadan besliyoruz

  2. Fevzi dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler