Alman Çoban Köpeği

29.07.2019
732
A+
A-
Alman Çoban Köpeği

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 60-65 cm, Dişi 55-60 cm

Ağırlığı: Erkek 35-40 kg, Dişi 35-40 kg

Yaşam Süresi: 11-14 sene

Bakımı: Alman Çoban Köpeği, Alman Kurdu adı ile de bilinir. Tüylerini haftada sadece 1 kez fırça yardımı ile taramalısınız. Tüy dökme vakti geldiğinde özel olan bir tarakla bu işlemi yapmanız gerekmektedir. Fazla kilo almaması ve şişlik hissi yaşamaması açısından beslenme saatleri gün içerisine eşit şekilde bölünmelidir.

Karakter Yapısı: Alman Çoban Köpeği, karakter yapısı açısından oldukça akıllıdır, ailesine bağlıdır, itaat etmeyi sever, korkusuz olur, sevgi dolu olmayı da bilir. Durduk yere saldırma gibi agresif hal ve hareketlere sahip değildir. Sevdiklerini kötü insanlardan ve çeşitli olumsuz, tehdit oluşturan durumlardan korumak için de büyük bir çaba sarfeder. Buna karşın asla saldırgan bir yapıda olmazlar. Size iyice alıştığında çok iyi bir dost ve sadık bir yoldaş olurlar. Gözlemci yönleri fazlasıyla gelişmiştir. Farklı mekanlara kısa zaman içerisinde adaptasyon sağlamakta çok iyidirler, aslında bu da başka bir yere taşınmak zorunda olduğunuz durumlar ve buna benzer yaşanabilecek olan durumlarda hayatınızı büyük ölçüde kolaylaştıracak bir faktördür.

Kökeni:  Alman Çoban Köpeği’nin birçok başka adı vardır. German Shepherd Dog, Alman Kurdu, Deutsher Schaferhund, Alsatian, Polis Köpeği bunlardan yalnızca birkaç tanesidir. Koyun köpeği üretme amacı ile 19. yüzyılın başlarında üretildi. Kurt ile bağlantısı olmayan bir cinstir. Alman üreticiler korkusuz, çevik, koyun gütme konusunda yardımcı olacak ve hızlı şekilde hareket edebilecek bir köpek cinsi üretmek istiyorlardı. Amaçlarına büyük ölçüde ulaşmışlardır çünkü Alman Çoban Köpeği çeşitli ve önemli olan birçok özelliğini herkese kanıtlamıştır. Birinci Dünya Savaşı esnasında isim değişikliğine uğramıştır, ismi Alsatian olmuştur. Bu tür, sinemanın vazgeçilmez karakterlerinden olan üstün yeteneklere sahip ve güçlü köpek Rin Tin Tin’in sayesinde oldukça popülerleşmiştir, çünkü Rin Tin Tin de bir Alman Çoban Köpeği’dir. Alman Çoban Köpeği her daim korunma amaçlı kullanılabilir bir köpek cinsidir. Günümüzde birçok yerde hala bu amaçla kullanılmaktadır diyebiliriz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Harun dedi ki:

    saol hocam

  2. Belin dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

  3. Serkan dedi ki:

    siteyi kaydettim teşekkürler