American Eskimo

30.07.2019
590
A+
A-
American Eskimo

Boyutu: Küçük Boy

Yüksekliği: Minyatür 23-30 cm, Küçük 30-38 cm, Standart 38-49 cm

Ağırlığı: Çok Küçük 2,5-4,5 kg, Küçük 4,5-9 kg, Standart 8-10 kg

Yaşam Süresi: 12-15 sene

Bakımı: Amerikan Eskimo Dog renginin fazlası ile açık olmasından ötürü renginde matlaşma yaşanma ihtimali olan bir köpek cinsidir, bu durumun yaşanmasının önüne geçmek amacı ile düzenli bir şekilde tüylerini fırçalamanız gerekir. Tüy dökme dönemi geldiğinde ise daha çok fırçalamanız gerektiğini asla unutmamalısınız. Ayrıca tüy dökme dönemi geldiğinde tüyleri hiçbir şekilde tıraş etmemelisiniz, sebebi ise köpeğin cildi bu gerçekleşen olumsuz durumdan rahatsız olabilir. American Eskimo Doglar kendilerini temizlemek gibi oldukça olumlu ve güzel bir özelliğe sahiptirler. Yıl içinde yalnızca 4-5 kez banyo yaptırılması onlar için yeterli olacaktır. İnsanları çok severler ve insanlarla vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Sosyaldirler. Sıcak havalardan hoşlanmazlar, serin havalar tam onlara göredir. Pireler baş düşmanlarıdır, pirelere karşı alerjik reaksiyon göstermeleri mümkündür. Kalça displazisi gibi rahatsızlıklar yaşayabilirler.

Karakter Yapısı: Amerikan Eskimo Dog etrafındaki canlıların hepsi ile de mutlu bir ilişki kurar. Sevilmeye bayılır. Nadiren de olsa yabancı kişilere havlayabilir fakat agresifleşen bir köpek değildir, kimseye saldırmaz. Sosyal ruhlu olurlar, oyun oynamayı çok severler, kendilerini sevdirmek için de azimli bir şekilde çabalamayı sürdürürler. Sevimlilikleri ile tüm stresinizi alırlar, size ve sevdiklerinize büyük bir moral kaynağı olurlar. Ailenin sevimli üyesi olmaktan oldukça memnundurlar, evcil olurlar.

Kökeni:  American Eskimo Dog ırkı, Spitz adı ile ve Eskie adı ile de bilinmektedir. Sanılanın aksine bu köpek cinsinin Alaska kurtları ile herhangi bir ilişkileri bulunmamaktadır. 20. yüzyıl başlarında Almanlar vesilesi ile Amerika’ya getirilip sirkte oynatılmıştır. Gergin bir ipte yürüyerek popülerleşen American Eskimo Dog, Stout’s Pal Pierre olarak isimlendirilmişti. Bu gösteri sonrasında ise köpeğin tüm yavruları satılmıştır, sonuç olarak da sirk sayesinde köpeğe büyük bir popülarite gelmiştir. Amerikan Kennel Kulübü 1994 senesinde Amerikan Eskimo Dog’u resmi bir şekilde tanımıştır, bu da oldukça önemli bir adım olmuştur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Selahattin dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler var