Apartmanda Köpek Besleme Hukuku

04.08.2019
524
A+
A-
Apartmanda Köpek Besleme Hukuku

Avrupa birliği uyum yasalarına göre hazırlanan ve 2014 yılında Türkiye büyük millet Meclisinin de kabul ettiği hayvanları koruma kanununa göre tüm hayvanların korunma barınma hakkı vardır. Sahipleri tarafından tüm sorumlulukları alındığı ve yükümlülükleri yerine getirildiği taktirde köpekler ev ortamında beslenebilir. Apartmanda hayvan besleme yasağı yoktur. Müstakil evinizde, apartman dairemizde veya sitenizin içeresinde, evcil hayvan besleyebilirsiniz. Ev ve süs hayvanları tanımına giren, yasaklı türler dışındaki tüm köpek ırkları evde beslenebilir.

Eğer apartmanımızda bulunan yönetmelikte evcil hayvan beslenemez veya çiftlik hayvanî beslenemez gibi ifadeler yer alabilir, fakat bu ifadeler yeniden yapılan bir oylamada ve oy çokluğu ile değiştirilebilir.

Eğer apartmanınızda sizin evcil hayvanınız varken apartman yönetimi tarafından evcil hayvan beslenemez kararı çıkartırsa bile. Bu karar sizi alakadar etmez bu karar sadece yeni taşınacak kişileri bağlar.

Şikayet söz konusu ise; Öncelikle yetkililer tarafından diğer apartman sakinlerinin rahatsız olup olmadıkları tespit edilir. Ardından şikayeti yapan kişinin dairesinde bilirkişi tarafından gürültü desibel ölçümü yapılır. Yapılan şikayetin geçerli olması için gürültünün sürekli ve belirli bir desibelin üzerinde olması gerekmektedir. Eğer şikayetçi kişi bilirkişiler tarafından haklı görülürse hayvan tahliyesi için icra kararı çıkarılır.

Evcil Hayvan Sahiplerinin Uyması Gereken Kurallar
Köpek sahipleri hayvanlarının eğitim ve bakım, barındırmak, sağlığına dikkat etmek ve insan hayvan ve çevre sağlığı açısından gerekli tüm önlemleri almakla yükümlü tutulmaktadır.
Yukardaki kurallara uyulduğu takdirde evcil hayvan sahibi sorumluluklarını yerine getirmiş olur.
Elinizde köpeğinizi aldığınız barınak, satıcı, rehabilitasyon merkezinden almış olduğunuz bir belge bulunmalıdır
Köpeğinizin tüm sağlık kontrolleri yapılmış olmalıdır.
Köpeğiniz çevresindeki insanlar ve insanların sağlığını tehlikeye atmamalıdır.
Köpeğinizin bakımı ve sağlığından siz sorumlusunuz. Eğer hayvanınız üzerine olan sorumluluklarınızı yerine getirmezseniz ve şikayet edilirseniz. Yetkililer duruma müdahale edebilirler.
Köpeğiniz saldırgan ve diğer insanlara zarar verme eğiliminde ise yetkililer tarafından el konulabilir.
Köpeğinizin üremesini kontrol altında tutmak veya çiftleştirmek sizin sorumluluğunuzdadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.