Astronot Balığı

28.12.2020
374
A+
A-
Astronot Balığı

Astronot balığı; kendine has özelliklere sahip, sahibiyle güçlü bağlar kurabilen ender balık türlerinden bir tanesidir. Güney Amerika kökenli olan Astronot Balığı, çiklet balığı veya Oscar Balığı olarak da bilinir. Amazon nehri havzası gibi yavaş ve durağan yerlerde yaşamayı tercih ederler. Akvaryum içerisinde bakımı oldukça kolaydır, bu nedenler birçok kişi evinde Astronot Balığını beslemeyi tercih eder. Astronot balıkları renkleriyle çeşitlilik gösterir. Yetişkin Astronot Balıkları genellikle siyah ve kavuniçi renginde olmasının yanında kırmızı tonlarında olanlar da vardır. Agresif ve sinirli bir yapıda olduklarından zaman zaman renklerinde değişimler görünebilir. Astronot balıklarının cinsiyet ayrımını yapmak oldukça zordur.

            Uygun şartlarda beslenip, düzenli beslenen Astronot Balıklarının boyları yaklaşık 30 cm’ye ulaşır. İnsanlar tarafından en çok tercih edilen balık türü olmasının sebebi ise adeta bir evcil hayvan gibi sahibi ile duygusal bir bağ kurma istediğidir. Astronot Balıklarının ruh hali oldukça değişkendir. Bazen agresif ve sinirli bir ruh haline bürünüp renk değiştirirler, bazen de son derece hassaslaşır. Yem vermek istediğiniz zamanlarda, size türlü türlü oyunlar sergileyebilir. Bunun yanında, akvaryumda dekor olarak kullandığınız nesnelerle oynamayı çok severler. O nesnelerin yerini değiştirmek, onlar için vazgeçilmez bir eğlence kaynağıdır. Bu nedenle; eğer Astronot Balığı beslemek istiyorsanız, ona eğlenebileceği, vakit geçirebileceği akvaryum süsü almayı sakın unutmayın.

            Astronot Balıkları, düzgün bakım yapılması ve ortama uyum sağlayabilmesi halinde oldukça uzun ömürlü olurlar. Yaklaşık on yıla yakın bir süre hayatlarına devam edebildikleri görünür.

Akvaryumun Hakimiyeti; Astronot Balığı

            Zaman zaman durağan, zaman zaman da oldukça hırçın bir ruh haline bürünen Astronot Balıkları, küçükken kendi türleriyle anlaşabilir. Fakat bu anlaşma hali çok uzun sürmez. Büyüdüğünde ise yalnız veya sadece esleriyle yaşamaları gerekir. Çünkü diğer balıkları yem olarak görür. Özellikle; Moli balığı, Japon Balığı ve Lepistes Balığıyla aynı ortamda bulunmamalıdır. Çünkü bu balık türleri, Astronot Balığının hayalini kurduğu bir öğle yemeğidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.