Australian Cattle

30.07.2019
598
A+
A-
Australian Cattle

Boyutu: Orta Boy

Yüksekliği: Erkek 45-51 cm, Dişi 43-49 cm

Ağırlığı: Erkek 12-20 kg, Dişi 12-18 kg

Yaşam Süresi: 11-13 sene

Bakımı: Australian Cattle Dog cinsi köpeklerin ölmüş olan tüylerinin temizlenme işlemi için tarak ya da fırça ile nazik bir şekilde taranması gerekir. Bu işlem oldukça önemlidir. Serin, ılık havaları çok severler. İç mekanda yaşamak onlar için biçilmiş kaftandır. Bir doğumlarında 4-8 tane yavru doğurabilme kapasitesine sahiptirler.

Karakter Yapısı: Bu köpek ırkı, karakter yapısı açısından oldukça sorumluluk sahibi ve çalışmak için hevesli bir yapıdadır. İyi bir eğitimle disiplin verebilir, sözünüzü dinlemesini sağlayabilirsiniz. Akıllıdır, aklıyla dikkatinizi direkt çeker. Sadık yapılı olmaları ile bilinirler. Nadiren havlarlar. Üretilme sebepleri çobanlık içindir aslında, fakat tam bir oyun köpeğidirler. Onunla ilgilenmenizi çok hoşlarına gider ve oyununuza ortak olmaktan hiç çekinmezler. Güzel bir eğitim verildiğinde ve yeterli sosyalleşme durumu sağlanmış olduğunda hiçbir pürüz çıkarmazlar ve sözünüzü dinlerler. Alışma sürecinde de cana yakın davrandığınız sürece sizi fazlasıyla sevecektirler.

Kökeni:  Australian Cattle Dog başka isimlerle de bilinmektedir. Blue Heeleri Red Heeler, Queensland Heeler, Hall’s Heeler bu isimlerden yalnızca birkaçı olmaktadır. İsminden de anlaşılacağı üzere Avustralya kökenli bir köpek cinsidir. Thomas Hall 1840 senesinde Hall’s Heelers isimli ırkı üretmek amacı ile Dingo cinsi ve Smooth Highland Collies cinsini melezleme yoluna gitmiştir. Bu olaydan tam tamına otuz sene sonra aynı işlem Bull Terrier cinsi köpekle de yapılmıştır. Bunun sonucunda çok daha saldırgan yapılı bir cins üretilmiştir. Bu köpek cinsi sürüyle çok rahat ve güçlü bir şekilde başa çıkabilmektedir, bu durumAustralian Cattle Dog’ın popülerliğini arttırmasında büyük bir etken olmuştur. Bundan sonraki zamanlarda ise amerika ülkesine ithal edilir. Sonuç olarak Amerikan Kennel Kulübü aracılığı ile 1980 senesinde resmi bir şekilde tanınmıştır, bu da bu köpek cinsi açısından oldukça mühim bir olaydır. İsmi Bluey olan bir Australian Cattle Dog uzun seneler boyu, 29 sene boyunca yaşadığı için Gines Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Can dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler var

 2. Kemal dedi ki:

  faydalı bilgiler saolun

 3. Diyar dedi ki:

  tanımadan besliyoruz

 4. Ozan dedi ki:

  siteyi kaydettim teşekkürler