Australian Shepherd

28.07.2019
772
A+
A-
Australian Shepherd

Boyutu: Orta Boy

Yüksekliği: Erkek 46-56 cm, Dişi 43 48 cm

Ağırlığı: Erkek 16-33 kg, Dişi 16-29 kg

Yaşam Süresi: 12-15 sene

Bakımı: Australian Shepherd cinsi köpekler kesinlikle az tarama gerektiren tüylere sahip olurlar, bu da onların olumlu bir yöndür. Tüy dökme zamanları geldiğinde ise tüylerinin mutlaka yeteri kadar taranması gerekmektedir. Keyfi bir şekilde değil, sadece gerektiği zaman banyo ettirilmesi gereken bir köpek ırkı olduğu asla unutulmamalıdır. Sosyalleşmeye de oldukça açık bir köpek türüdür bu yüzden iç mekanlarda yaşamaları uygun olacaktır. Bu doğrultuda elinizden geldiğince sosyalleşmesine yardımcı olmalısınız.

Karakter Yapısı: Ailesine her zaman sadık olurlar. Aileleri ile aralarında kısa bir zamanda muhakkak sıkı bir güven ve dostluk ilişkisi oluşur. Sıcakkanlı ve hareketlidirler. Öğrenmeye oldukça istekli bir türdür, size alıştıkça ve siz de ona alıştıkça etrafındaki her şeye büyük bir ölçüde daha da uyum sağlar ve birçok şey öğrenip uygulayarak sizi şaşırtabilir. Harika bir oyun arkadaşıdır, tüm gününüzü onunla oyun oynayarak geçirseniz hiçbir zaman itiraz etmez.

Kökeni:  Australian Shepherd köpeğinin bir diğer adı da Aussie olarak bilinir. Bunun yanında bazı yerlerde çoban köpeği olarak da adlandırılır. Bu tür, Amerika’ya tam olarak sene 1849’da gelmiş olmaktadır. Bu ırkın en önemli dönemlerinden biri olan gelişme dönemi ise Kuzeybatı Amerika bölgesine kadar dayanmaktadır. Çetin hava koşullarına sahip olan Avustralya’da Avustralya ırkı olan Australian Shepherd bu hava koşullarına uyum sağlayabilmesi adına başka köpeklerle melezlenmiştir. Bu durum fiziksel koşullara etki etmese de köpeklerin dayanıklılığını arttırmak, hız seviyesini daha da arttırmak açısından oldukça faydalı olmuştur denilebilir. 1950 senesinde rodeo performanslarında da birçok kez boy göstermiş bir ırk olmasıyla bilinir. Bunun yanısıra, birçok kişi tarafından Run Appolosa Run olarak da bilinen birçok Disney filminde rol almış olan bir ırktır. Bu sebeple de bilinirliğini iyiden iyiye arttırmıştır. 1993 senesi oldukça önemli bir sene olmuştur. Sebebi ise Amerikan Kennel Kulübü’nün bu köpek ırkını resmi bir şekilde tanımış olmasıdır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Emirhan dedi ki:

    saol hocam

  2. emine dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var