Bakımlı Bir Akvaryum İçin Ritüeller

12.02.2021
374
A+
A-
Bakımlı Bir Akvaryum İçin Ritüeller

  Günümüzde, akvaryumda balık ve diğer su canlıları beslemek oldukça popüler bir hobidir. Her ne kadar zahmetli bir hobi olsa da bu, günün sonunda verdiğiniz uğraş size huzurlu bir görüntü olarak geri dönüş sağlar. Aslında biyolojik dengesi oturmuş, balıkları, bitkiler yani kısacası; akvaryum içerisindeki düzen kurulmuşsa işiniz biraz daha kolaylaşır. Fakat her ne kadar akvaryum için düzeni sağladığınızı düşünüyorsanız da bu düzeni korumak için yapmanız gereken belirli ritüeller vardır. Bu konuda yapılacak en iyi şey, aksatmadan uygulanabilecek bir bakım takvimi oluşturmaktır.

 Akvaryum Temizliği

Akvaryum temizliği yaparken ayda bir suyun %25 oranında su değişimi yapmak gerekir. Örneğin, bu değişimi aksatmamak adına her ayın başındaki pazar günlerini tercih edebilirsiniz. Olası kazaları önlemek adına, su değişimi yaparken su ısıtıcısının fişini çekip, değişim işlemini tamamladıktan sonra takmayı unutmayın. En az 48 saat havalanmış, 25 derece oda sıcaklığında çeşme suyu ya da içme suyu kullanabilirsiniz. Bu ritüelin her ay tekrarlanması sonucunda akvaryumuz daima temiz kalacak, akvaryumdan aldığınız huzur da oldukça artacaktır.

Bakımlı Bir Akvaryum İçin Günlük Yapılması Gerekenler

Balıklarınıza her gün 2 ya da 3 kez, birkaç dakika içinde bitirebilecek kadar yem vermelisiniz. Bu oranın ölçülü olduğundan emin olun çünkü fazla balıklara fazla yem vermemek hem balıkların sağlığı için hem de akvaryumunuzun temizliği için önemlidir.

            Bunun yanında, balıklarınızın davranışlarını günlük olarak kontrol etmelisiniz. Olağanın dışında gerçekleşen bir davranış ya da hareket hastalık belirtisi olabilir. Hastalıklı olduğunu anladığınız balığı, akvaryumdaki diğer balıklardan ayırıp; küçük bir karantina akvaryumuna koymanız gerekmektedir.  Gereken ilaçlamalar bu küçük akvaryumda yapılmalıdır. Balıkların toplu olarak yaşadığı akvaryuma kesinlikle ilaç atmamalısınız. Attığınız taktirde, kullanılan ilaçlar akvaryumdaki yararlı bakterileri de öldürecek ve ekolojik dengeyi bozacaktır.

            Buna ek olarak, her gün termometreyi kontrol etmelisiniz. Suyun sıcaklığının sabit bir şekilde durması gerekir fakat olası bir değişim gördüğünüz taktirde, balıklarınızın sağlığı açısından, müdahale etmelisiniz.

Bakımlı Bir Akvaryum İçin Haftalık Yapılması Gerekenler

            Sağlıklı bir akvaryumda, suyun ekolojik dengesini sağlamak amacıyla, yosunlar oluşmaktadır. Akvaryumun camlarına zarar vermeyecek şekilde, haftada bir kez, yosunlanan akvaryum camlarını silmelisiniz. Bu işlem için mıknatıslı silecekler deneyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.