Balıklarda İç Parazit Belirtileri ve Tedavileri

12.02.2021
227
A+
A-
Balıklarda İç Parazit Belirtileri ve Tedavileri

İç parazit hastalığı, birçok hayvan gibi balıklarda da meydana geldiğinde de çok ciddi problemler doğuruyor. Akvaryumda tek bir balığın iç parazit hastalığına yakalanması, sadece o balığın değil; akvaryumdaki tüm hayvanların problemine dönüşüyor. Bu hastalık, akvaryumdaki tüm balıklara, hızlı bir şekilde yayılıyor; tedavisinin zor olmasının yanında ani ölümlerle de sonuçlanabiliyor.

Balıklarda İç Parazit Belirtileri

            İç parazit hastalığına yakalanan balıkların karın bölgesi, içeriye doğru çözmektedir ve balığın hareketlerinde bir yavaşlık ve halsizlik görünmektedir. Bunun yanında; balığın renginde bir solma meydana gelmektedir.

            Bu hastalığa yakalanan balıkların dışkılarının rengi değişime uğrar. Dışkı, beyaz veya şeffaf bir renge bürünür. Ayrıca iç parazit hastalığına yakalanan balıkların dışkısı oldukça uzundur. Dışkının renginin değişmesi ve uzun olması bu hastalığın en yaygın belirtileri arasındadır.

            Bu hastalık sonucunda, balıkların vücudunda bozulmalar gerçekleşir. Balığın kafası küçülür, solungaçlar süner ve açılır.

            İç parazit olan balıklar oldukça halsizlerdir. Bu halsizliğe bağlı olarak yemek yemek istemezler. Yemi ağızlarına alır ve daha sonra tekrar püskürür. Bazıları, bu durumu oyun gibi algılasa da iç parazit hastalığının en yaygın belirtileri arasındadır.

            Balıklarda meydana gelen iç parazit hastalığını düzenli ve dikkatli bir gözlem sonucunda fark edebilirsiniz. Bu bağlamda; günlük yemi yediklerini ve ısılarını kontrol etmelisiniz çünkü iç parazit hastalığında kaybedilecek bir saat bile oldukça önemlidir. Geç fark edildiği taktirde, hastalık ölümle sonuçlanacaktır.

Balıklarda İç Parazit Hastalığının Tedavileri

            Balıkların yemek yemesi oldukça önemli bir eylemdir. Balıkların üç gün yemek yemesi halinde, durum ölümle sonuçlanır. Bu nedenle iç parazit hastalığına yakalanan balıkların, özel hazırlanmış sarımsaklı yemlerden ya da iç parazit hastalığında kullanılan yemlerden yemesi oldukça önem arz eder.

            Bunun yanında, akvaryum suyunun düzenli olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Suyun sürekli değiştirilmesi; hem var olan iç parazit hastalığından kurtulmaya hem de olası su parazit oluşumun önlenmesi için oldukça önemlidir.

            Balıklarınız için alacağınız iç parazite özel damlalar, su parazitlerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Eğer bu damlaları evde kendiniz yapmak istiyorsanız; kaya tuzunu akvaryuma eklemeniz, parazitlerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Böylece, ilk iç parazit hastalığından kurtulmak için ilk adımı atmış olacaksınız. Akvaryumun ısısına ve temizliğine dikkat ettiğiniz durumda iç parazit hastalığından kurtulabileceksiniz. Eğer bu hastalığın tekrarlanmasını istemiyorsanız, iki haftada bir akvaryumun suyuna bu damlalardan damlatmanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.