Balıklarda Mantar Hastalığı

12.02.2021
269
A+
A-
Balıklarda Mantar Hastalığı

Mantar hastalığı, balıkların kafa, ağız çevresi, kuyruk ve solungaçlarda beliren pamuksu yapıda bir yapı olarak kendini belli eder. Hastalık en çok bu bölgelerde meydana gelir. Tedavi edilmemesi halinde, hastalık ölümle sonuçlanır. Mantar bilindiği üzere, nemli bölgelerde yaşayan bir bakteridir ve bu nedenle akvaryumda her zaman bulunur. Akvaryumda dekorasyon olarak kullanılan nesnelerin temizlenmeyen kısımlarında, yenmemiş yemlerin yüzeyinde ya da zemindeki kum ya da taşların üzerinde yaşamlarını idame ettirirler. Bunun yanında, ölü canlılarının üzerinde de mantar oluşmaktadır. Bu nedenle, ölmüş balıkların akvaryumda bekletilmeden alınması gerekir. Bunun yanında, akvaryum temizliğinin de düzenli olarak yapılması, balıklarda mantar hastalığının oluşmasını önleyecektir.

            Akvaryum da her zaman bulunan mantarın, balığa bulaşabilmesi için; balığın vücudunda bir yara ya da bir zedelenme gerçekleşmesi gerekmektedir. Mantarlar balıklara bu yaralar, çizikler ve zedelenmeler sonucunda bulaşabilir. Bu yaralanma durumunda balıkta meydana gelen halsizlik; mantarların balığın vücuduna yerleşmesine, onu konak olarak kullanmasına zemin hazırlar. Sağlıklı balıklarda mantar oluşumu imkansızdır.

Mantar Hastalığının Nedenleri

Akvaryumda bulunan diğer canlılarla meydana gelen kavga sonucu ya da akvaryumda dekorasyon amaçlı bulunan nesnelere çarpma sonucu oluşan kesik ve yaralar.

            Balığın derisinde bulunan mukoza tabakasının zarar görmesi

            Akvaryumun suyunun düzenli olarak temizlenmemesi sonucu, akvaryumun dibinde bulunan mantarların, akvaryumun yüzeylerine de yayılması

Balıklarda Mantar Hastalığının Belirtileri

Bazı mantar hastalıklarının belirtileri gözle görülmeyebilir. Bunun nedeni; bazen mantar hastalığının, balığın iç organlarını sararak içeriden gelişmeye başlamasıdır. İçeriden yayılmaya başlayan hastalığı, fark etmek ne yazık ki oldukça zordur. Bu durumda, balıklarda meydana gelen mantar hastalığını teşhis etmek için, balıkların fiziksel yapısına ve davranışlarına bakmak gerekir. Çünkü bu durumlarda, mantar hastalığı ilerleyen safhalarda, ancak gözle görülebilir. Balığın vücudunda, herhangi bir çıkıntı, bir tümör mantar hastalığının belirtisi olabilir. Bu nedenle, akvaryum balıklarını, sık sık gözlemlemek oldukça önemlidir

Balıklarda Mantar Hastalığının Tedavisi     

            Mantar hastalığının ilerlemesi ile sıcaklığın artması arasında ters orantı vardır. Mantar hastalığının tedavi edilmesi ve bu hastalıktan kurtulmak adına, akvaryum sıcaklığını 32 derece ve yukarısına çıkarmanız gerekmektedir. Sıcaklığın artması; balıkta bulunan mukozanın yenilenme hızını arttıracaktır ve balığın iyileşmesine yardımcı olacaktır.            Bunun yanında, petshoplardan satın alacağınız mantar hastalığı için kullanılan damlaların, akvaryum suyuna damlatılması halinde, balıklarının 2-3 gün içerisinde hastalıktan kurtularak, eski sağlığına kavuşacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.