Basenji

30.07.2019
670
A+
A-
Basenji

Boyutu: Küçük Boy

Yüksekliği: Erkek 38-43 cm, Dişi 38-43 cm

Ağırlığı: Erkek 9-12 kg, Dişi 9-12 kg

Yaşam Süresi: 12-15 sene

Bakımı: Basenji kenditemizliğini yapmayı başarabilen bir köpek cinsi olması ile bilinir, bu yönü ile tıpkı kedilere benzer. Bu sebeple de aslında banyo ettirilmesine hiç lüzum yoktur. Ölmüş olan tüyleri temizlemek adına tarama işlemi düzenli olarak nazikçe olacak bir şekilde yapılmalıdır. Bu cinsteki köpekler ne yazık ki Fankoni Sendromu adında talihsiz bir hastalığa yakalanma riskini her zaman üzerlerinde taşırlar. Fankoni Sendromu hastalığının temel sebebi ise köpeğin aşırı sıvı tüketiyor olmasıdır. Tuvalet ile yakından ilişkili bir hastalıktır. Basenji’ler oldukça hareketli bir yapıya sahip olurlar. Hoplayıp zıplayarak, ordan oraya koşup tırmanarak eğlenmeyi çok severler. Basenji hiçbir şekilde sokakta tek başına kalacak şekilde bırakılmamalıdır. Sokaklar, yalnız ve küçük bir Basenji için oldukça büyük önem taşıyan bir tehdit unsurudur. Buna itinayla dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde ne yazık ki kötü ve üzücü birtakım durumlara davetiye çıkarmış olursunuz.

Karakter Yapısı: Basenji cinsi köpekler, akıllı olurlar ve aklını kullanmaktan asla kaçınmayan bir köpek cinsidir, enerjileri ile ortamda kendilerini hızlı bir şekilde belli etmeyi iyi bilirler. Bunun da yanısıra, oldukça dikkat çekici bir yeteneğe de sahiptirler, etraflarındaki başka köpeklerin havlarken çıkardıkları sesleri aynı olacak şekilde taklit edebilirler. Ayrıca kendi sesleri de sürekli farklı şekilde çıkabilir. Özgür ruhlu olurlar ama aynı zamanda da ailelerine karşı sadıktırlar ve ailelerine büyük bir sevgi ile de bağlıdırlar. Küçük boyutlarda olmalarına rağmen her zaman oldukça güçlü bir yapıya sahip oldukları gözlemlenmiştir.

Kökeni:  Basenji ırkı olan köpekler, birçok kişi tarafından Afrika Bush, Congo Terrier, Congo gibi adları ile de bilinmektedirler. Mısır’daki mezarlarda da resmedilmiş olan antik değer taşıyan bir köpek cinsi olmaktadırlar, bu açıdan da konu ile alakadar olan birçok meraklı kişinin ilgisini kazanmışlardır. Afrika Kongo kökenli oldukları bilinmektedir. Basenji’nin anlamı Çalı’dır. 1930’lu seneler geldiğinde ise İngiltere ve sonrasında Amerika’ya ithal edilerek gönderilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Memet dedi ki:

    saol hocam