Başlıca İguana Hastalıkları ve Belirtileri

20.10.2019
703
A+
A-
Başlıca İguana Hastalıkları ve Belirtileri

İguana beslemek, ülkemizde pek rastlanmayan bir hobidir ve ne yazık ki İguana hastalıkları hakkında profesyonelliğe sahip çok fazla veteriner hekim bulunmamaktadır. Bu nedenden ötürü iguana hastalıkları ve bunları nasıl anlayacağınız hakkında kısaca bilgi vermeyi amaçladık. Umarız, iguana yetiştirmeyi kendine amaç edinen insanlara yardımcı olabiliriz.

                İguanalarda görünen renk ve deri değişimi, birçok hastalık için erken teşhis önemi taşımaktadır. Ancak, sağlıklı bir iguana da ışık ve ısı karşısında renk değişikliği gösterebilir fakat, olağanın dışında bir değişim hastalık belirtisi olabilir. Bu nedenden ötürü, iguananızı, evinize geldiği ilk andan itibaren dikkatli bir gözleme tabi tutmalısınız ki normalin dışında gerçekleşen bir değişimi, çok geçmeden, fark edebilmeli ve daha erken aksiyon alabilmelisiniz.

Genel olarak iguana hastalıkları ve hastalık nedeniyle görülebilecek belirtiler şöyledir;

İç Parazitler

                İç parazit hastalığı, iguanalarda görülen yaygın bir hastalıktır. İguananın sindirim sisteminde yuvarlak kurtlar, kancalı kurtlar, nematod, sestodlar görülebilir. Kötü kokulu dışkı durumu ve hiçbir neden yokken iguananızın huzursuz görünmesi bu hastalığın habercisi olabilir. Fakat bu belirtiler, başka bir hastalıkla karıştırılabilir. Bu nedenden ötürü, rutin kontroller oldukça önemlidir. İguananıza 6 ay da bir dışkı tahlili yaptırmalısınız.

Dış Parazit

                İguanalarda görülen dış parazitlerin başında; akarlar ve keneler gelmektedir. Bu parazitler, özellikle iguananın baş bölgesine, kıvrımlı deri bölgesine veya pulların altına yerleşirler. Akarların yoğun olduğu alanlarda, hareket halinde olan beyaz lekeler görebilirsiniz. Bu parazitler, kafes içerisine konulan bitkilerle taşınarak çoğalabilirler. Fakat, temizlenmesi sanıldığından daha kolaydır. Bu durumlarla sık sık banyo yaptırılması oldukça önemlidir.

Mantar Enfeksiyonu

                Bu hastalığa, kafes şartlarının uygun olmaması, hijyene yeterince dikkat edilmemesi ve iguananızın bağışıklığının zayıflaması neden olabilir. Mantar enfeksiyonu, deride sarımsı ve kahverengi koyu lekeler olarak kendini belli eder. Fakat, bu hastalığa kesin bir teşhis, veteriner hekimin kazıntı alma yöntemi ile belirlenir. Bölgenin antiseptik ile yıkanması ve mantar giderici merhem kullanılmasının yanı sıra kafesi sık sık dezenfekte etmek, hastalığı en kısa sürede atlatmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.