Basset Hound

30.07.2019
586
A+
A-
Basset Hound

Boyutu: Orta Boy

Yüksekliği: Erkek 28-38 cm, Dişi 28-38 cm

Ağırlığı: Erkek 23-29 kg, Dişi 20-27 kg

Yaşam Süresi: 10-12 sene

Bakımı: Basset Hound cinsi olan köpeklerin tüy dökme zamanı geldiğinde bir tarak yardımı ile ölü kıllar nazik hareketlerle temizlenmelidir. Bu köpekler kulak enfeksiyonuna karşı hassas bir bünyeye sahip olurlar bu yüzden kulaklarını temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Ayak tırnakları çok uzar. Bu sebeple rutin olarak ayak tırnaklarını kesmeniz gerekmektedir. Basset Hound cinsi köpeklerde vücut şekillerinden ötürü obezite rahatsızlığı görülebilir. Bu da doğal olarak iskeletle, sırtla ilgili birtakım sorunlara zemin hazırlayabilir. Obezite riski yüksektir, bunun yanısıra GDV hastalığına  karşı da hasta olurlar. GDV hastalığı, vücuda fazla gelen gazın rahatsız edici bir şişkinliğe sebep olması hastalığıdır. GDV hastalığına yakalanmış bir Basset Hound’a her zaman dikkat edilmelidir. İştahları çok açıktır ve verdiğiniz her şeyi yiyebilirler asla reddetmezler ama iyilikleri için onları dengeli beslemeye özen göstermeniz gerektiğini de belirtmiş olalım.

Karakter Yapısı: Basset Hound ırkı köpekler oldukça özgür ruhlu bir karakter yapısına sahip olurlar. Oyunbazdırlar, sizinle oyun oynamak için ilginizi çekmeye çalışırlar. Büyük bir çoğunluğunun ise sakin huylu olduğu gözlemlenmiştir. Bulundukları ortama ve bulundukları ortamdaki çocuklara, yetişkinlere adapte olma konusunda oldukça gelişmişlerdir. Ailelerine karşı bağlılık duyguları her zaman yüksek olmaktadır. Sevgi doludurlar ve sizin de kendisine sevgi göstermenizi beklerler. Boğazlarına düşkündürler, yemek onlar için her şeyden önce gelir diyebiliriz.

Kökeni:  Basset Hound köpek cinsinin isminin ne anlama geliyor olduğundan bahsederek söze başlayalım. Basset kelimesi cüce anlamına gelmektedir. Bundan yüzyıllar evvel, çok eski zamanlarda, Orta Çağ döneminde Aziz Hubert isimli bir manastırda iz bulmak için bu köpek cinsi yetiştirilmiştir. Sivri yapıda olan bir buruna sahip olması, bacaklarının oldukça kısa oluşu sebebi ile ormanlarda kuytu köşelerde bir şey arayabilme ve aradığı şeyi çok kısa denebilecek bir zaman içinde bulabilme kabiliyeti artmıştır. Yine çok eski zamanlarda Basset Hound cinsi köpekler tavşan avlanması için de eğitiliyordu.  

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Ramazan dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler var

 2. Ufuk dedi ki:

  saol hocam

 3. Necdet dedi ki:

  teşekkürler

 4. Muhammed Eymen dedi ki:

  siteyi kaydettim teşekkürler

 5. Veli dedi ki:

  teşekkür