Bazı Irkların Yaşam Süreleri

12.08.2019
569
A+
A-
Bazı Irkların Yaşam Süreleri

  Ortalama köpek ömrü sadece cins tarafından belirlenir, ancak köpeğinizin yaşam süresine katkıda bulunan diğer birçok faktör vardır. 12.8 yıl, ortalama bir Amerikan ya da Avrupalı köpeğin ortalama ömrüdür. Bu eski yıllara oranla büyük bir artıştır, bunun nedeni gelişen tıbbi bakım yöntemleri ve köpeğin iyi beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Genellikle bir köpek yaşamında çok fazla stresse maruz kalma yaşam süresini etkileyen bir faktördür. 

Köpeğinizin Ömrünü Uzatacak Faktörler

  Bazı ırklar, cins sağlığı, vücut yapısı ve genetiği nedeniyle diğer ırklardan daha uzun yaşarlar. Küçük cins köpekler, büyük cins köpeklere göre yaklaşık 1,5 kat daha fazla yaşar. Bunun nedeni, daha büyük bir köpeğin vücudunun günlük işlevleri sürdürmek için daha fazla çalışması gerektiğindendir (Yani   büyük bir köpeğin kalbi küçük bir köpeğin kalbinden daha sert kan pompalamalıdır.).

  Tıpkı insanlarda olduğu gibi, cinsiyet de köpeklerin yaşam uzunluğunu etkileyen faktörlerdendir. Dişi köpeklerin erkeklerden bir veya iki yıl daha yaşaması beklenmektedir. Köpeğinizi kısırlaştırmanız daha uzun bir hayat sürmesine katkıda bulunabilir. Kısırlaştırılmamış köpeklerin kansere yakalanma ihtimali ve cinsiyet organlarıyla ilgili hastalıklar daha fazladır.

  Beslenme, köpeğinizin hayatında önemli bir faktördür. Yüksek kaliteli köpek maması ömrünü uzatacaktır. Sağlıklı bir yaşam tarzı ve egzersiz aynı zamanda köpeğinizin formda kalmasına yardımcı olur. Zihinsel ve fiziksel olarak formda olan bir köpek, olmayanlardan çok daha uzun yaşar.

  Hasta olduğundan şüphelenirseniz, onu tehlikeli hastalıklara karşı aşı yaptırmak için asla bir köpeği veterinere götürmeyi beklemeyin. Ayrıca, dişlerini temiz tutmak iyi bir fikirdir. Çürük dişler kalp problemlerine neden olabilir.

Köpek Cinsine Göre Ortalama Yaşam Süreleri

Labrador Retriever (12,5 yıl) Rottweiler (10 yıl) Pembroke Welsh Corgi (13 yıl)
Yorkshire Terrier (14 yıl) Alman Pug (13,5 yıl) Cavalier King Charles Spaniel (10 yıl)
Çoban Köpeği (11 yıl) Alman Shorthaired Pointer  (13 yıl) Shih Tzu (13 yıl)
Golden Retriever (12 yıl) Boston Terrier (13 yıl) Minyatür Schnauzer (14 yıl)
Beagle (13 yıl) Doberman Pinscher (10 yıl) Shetland Çoban Köpeği (13.5 yıl)
Beagle (13 yıl) Cocker Spaniel (12 yıl) Malta (14 yıl)
Kaniş (12 yıl Standart) (15 yıl Minyatür) Büyük Dane (8,5 yıl) Dachshund (15,5 yıl)
Chihuahua (13,5) Siberian Husky (12 yıl) Pomeranya  (15 yıl)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Eymen dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler

  2. gizzmo dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler var