Beagle

30.07.2019
1.438
A+
A-
Beagle

Boyutu: Küçük Boy

Yüksekliği: Erkek 36-43 cm, Dişi 33-40 cm

Ağırlığı: Erkek 9-11 kg, Dişi 9-11 kg

Yaşam Süresi: 12-15 sene

Bakımı: Beagle cinsi olan köpeklerin çok da zahmetli bir bakımı yoktur fakat dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Beaglelar düzenli olarak her hafta olacak şekilde fırçalanmalıdır, bakımları için buna dikkat edilmelidir. Kulak temizlikleri de kulak ile alakalı enfeksiyonlara karşı düzenli şekilde yapılmalıdır. Silinme işlemleri ise ıslak olan bir bez parçası yardımı ile nazik hareketlerle yapılmalıdır. Oldukça sağlıklı bir köpek cinsidir fakat omurları ile alakalı sorunlar yaşamaları olasıdır ya da kalça displezyası gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirler.

Karakter Yapısı: Beaglelar oldukça neşeli köpeklerdir. Hareketli davranışlar sergilerler. Sosyalleşmeyi çok severler, etrafındaki canlılarla çabuk kaynaşırlar, yaşadığı ya da bulunduğu ortama adapte olmak onlar için zor bir durum değildir. Bağımsızlıklarına çok düşkün olurlar, buna saygı gösterildiği sürece ailelerine karşı hiçbir olumsuz durum yaşatmazlar. Yürüyüş yapmaya bayılırlar, asla tembel yapılı değildirler. Oyunbaz olurlar, çok ilgi isterler. Atik ve dikkatli olurlar fakat asla agresif değildirler. Şirinlikleri ile dikkatleri üzerlerinde toplamaktan fazlası ile hoşlandıkları gözlemlenmiştir.

Kökeni: Beagle cinsi köpekler birçok kişi tarafından İngiliz Av Köpeği adı ile de bilinir. Çok uzun seneler boyunca tavşan avcısı olarak da eğitilmişlerdir. İrlandaca dilinde beag kelimesi küçük anlamına gelir. Fransızca dilinde ise begueule kelimesi boğaz anlamına gelmektedir. Bu kelimelerin harmanlanması ile Beagle ismi belirlenmiştir. Çocukların takip edilmesi için de yetiştirildikleri bilinmektedir. Amerika’da ilk kolonilerin meydana çıkmasından bu zamana kadar Beagle gibi av köpekleri oldukça ün salmıştır. Günümüzde halen Beagle cinsi köpekler tilki, kırmızı geyik gibi hayvanların avlanma işlemi konusunda kullanılmaktadır. Beagleların koku alma duyuları fazlasıyla gelişmiştir. Bu sebeple uyuşturucu maddeyi koklayarak hızlı bir şekilde bulabilir. Bu durum ise ünlerine ün katmıştır. Ünlenmiş av köpeklerine örnek vermemiz gerekecek olursa; Disney’deki Beagle Boys buna verilebilecek en büyük örnektir. Bunun yanısıra Snoopy’yi, Başkan Lyndon Jhonson’ın Av Köpekleri de bu konuda oldukça yerinde örnekler olacaktır.  

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mustafa dedi ki:

    tanımadan besliyoruz