Bearded Collie

30.07.2019
938
A+
A-
Bearded Collie

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 51-56 cm, Dişi 50-55 cm

Ağırlığı: Erkek 18-27 kg, Dişi 17-25 kg

Yaşam Süresi: 14-15 sene

Bakımı: Bearded Collie köpek cinsine çok iyi ve de özenli bir bakım yapmanız gerektiğini katiyen unutmamalı ve köpeğinizin bakımını yapmayı hiçbir durumda ertelememelisiniz. Bearded Collie’nin tüylerini geriye doğru yatırmak sureti ile haftada en az iki kez fırça yardımı ile nazik bir şekilde taramalısınız. Bu cinsteki köpeklerin doğum yaptıklarında 5-9 tane yavru doğurabildikleri gözlemlenmiştir. Biraz da hassas oldukları hastalıklardan bahsedelim. Ne yazık ki cilt hastalıklarına karşı bağışıklıkları çok zayıf olmaktadır. Bunun yanısıra eklem iltihabı rahatsızlığı da yaşama ihtimalleri bir hayli yüksektir. Gerekli önlemler alınmalıdır. Hastalık başlamışsa da muhakkak bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Karakter Yapısı: Bearded Collie cinsi olan köpekler etraflarındaki evcil hayvanlarla ve küçük çocuklarla çok iyi bir ilişki kurabilir, çevresindeki insanlar tarafından da oldukça ilgiye boğulurlar. Oyunbaz bir yapıları vardır, eğlenmeye bayılırlar. Ailelerini eğlendirmeyi de çok severler. Atik davranabilirler fakat agresif olmadıkları su götürmez bir gerçektir. Oldukça sevimli görünümlü bir köpektir. Karakter yapısı açısından da sevgi dolu ve bağlılık duygusunu yaşayabilen bir köpek olduğu dikkat çeker. Yetişkinlerle de arası iyidir. Ailesi ile sıkı bir sevgi bağı oluşturur, bulunduğu çevreye kesinlikle kolay adapte olduğunu hal ve hareketleri ile kanıtlamıştır. Enerjik ve oldukça hareketli bir yapısı vardır. Enerjisi fazla derecede yüksek olduğundan ve yapı olarak iri, büyük bir köpek olduğundan dolayı ufak çocuklarla başbaşa bırakılmaması tavsiye edilmektedir.

Kökeni: Bearded Collie cinsi köpekler Sakallı İskoç Köpeği ismi ile de birçok kişi tarafından bilinmektedir. Bunun yanısıra Sakallı ismi ile de anılırlar. Bu köpek ırkının soyu 1514 senesinde yerel olan İskoç köpekleri ile soy karışıklığı durumu yaşamış olan ve İskoçya’ya götürülen 6 adet Polonyalı Çoban Köpeği grubundan geliyor. Bu olay aracılığı ile birçok yavru doğmuştur. Koyunlara çobanlık yapmakta uzun bir süre kullanılmışlardır. Sığırlara yol arkadaşı olmaları amacı ile de oldukça uzun bir zaman kullanılmışlardır.   

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hayriye dedi ki:

    teşekkür

  2. Yavuz dedi ki:

    teşekkür