Belgian Malinois

05.08.2019
659
A+
A-
Belgian Malinois

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 61-66 cm, Dişi 56-61 cm

Ağırlığı: Erkek 24-29 kg, Dişi 23-38 kg

Yaşam Süresi: 12-15 sene

Bakımı: Belgian Malinois cinsi olan köpeklerin bakımı aksatılmamalıdır. Bu cins olan köpeklerin bir hafta içerisinde iki kez taranıp fırçalanması gerekmektedir, bu duruma büyük bir özen göstermeniz gerekiyor. Tüy dökme zamanı gelmiş olduğunda ise bu bahsettiğimiz bakım işlemlerinin sıklığı arttırılmalıdır. Fakat tüylerini aşırı bir şekilde taramamalısınız ve fırçalamamalısınız. Çünkü bu şekilde tüylerine büyük bir zarar verme ihtimaliniz vardır. Diğer cinste olan köpeklerin yaşamakta olduğu sağlık sorunlarını bu köpek cinsi de yaşamaktadır. Fakat şunu da eklememiz gerekiyor, bağışıklıkları epileptik hastalığına karşı oldukça düşük olmaktadır diyebiliriz.

Karakter Yapısı: Belgian Malinois cinsi köpekler karakter yapısı olarak birçok özellik taşırlar. Başka hayvanlarla beraber aynı ortamda yaşamak zorunda ise kesinlikle henüz yavruyken sosyalleştirme çalışmalarına başlamanız gerekmektedir, çünkü sosyalleştirmeden büyütmüş olduğunuz bir Belgian Malinois cinsi köpek doğal olarak sevgi dolu olmayacak, insan canlısı da olmayacaktır. Sosyal bir şekilde büyütüldüklerinde ise çocuklar ile araları fazlasıyla iyidir, çocuklarla iletişim kurmayı çok severler. Neşeli olurlar, sevdiği kişileri neşelendirmekten de oldukça hoşlanır ve bundan büyük bir mutluluk duyarlar. Bunu hareketlerinden kolayca anlayabilirsiniz, sevgisini size hissettirir ama sizden de karşılık bekler. Fakat şunu da unutmamak gerekir; yabancı kişilere ve hayvanlara karşı çekingen bir tutum sergilerler. Sosyalleşmeye açık bir köpek cinsidir, aktivite yapmayı da çok sever. Bu yüzden vaktiniz yoksa, onunla ilgilenemeyecekseniz kesinlikle sahiplenmemeniz tavsiye edilir.

Kökeni: Belgian Malinois cinsi olan köpekler bundan çok eski zamanlarda, uzun seneler öncesinde, tam olarak 1891’de Chien de Berger Belge adı ile tanımlanmış olan Belçikalı Shepherd ile oldukça yakından ilişkili olmaktadır. Bu köpek cinsi koyun gütme konusunda oldukça işe yaramıştır. Koruma gibi önemli ve hayati olan görevleri de bu köpeklere verdikleri söylenir. Bu cinsten olan köpeklerin Amerika’da salmış olduğu ün gittikçe artmaktadır, evcil hayvan olarak yetiştirilir. Birtakım önemli görevler ve bazı sporlar için de yetiştirildiği bilinmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Faruk dedi ki:

    siteyi kaydettim teşekkürler