Belgian Shepherd

08.08.2019
473
A+
A-
Belgian Shepherd

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 58-66 cm, Dişi 56-62 cm

Ağırlığı: Erkek 28-35 kg, Dişi 26-32 kg

Yaşam Süresi: 12-15 sene

Bakımı: Belgian Shepherd cinsine dahil olan köpeklerin bakımı çok da zahmetli olmamaktadır. Tüy dökme vakitleri geldiğinde haftada iki kez yapmanız gereken fırça ile tarama işlemini çok daha sık yapmanız gerekmektedir. Aşırı bir tarama durumu köpeğin alt tüy katmanına kötü anlamda etki edebilir, buna dikkat edilmelidir. Bu yüzden tamamen nazik davranmalısınız.

Karakter Yapısı: Belgian Shepherd ırkına ait olan köpekler çok çalışkan bir karakter yapısına sahip olurlar. Enerjiktirler, yerlerinde katiyen duramazlar. Kıpır kıpır oluşlarıyla bilinirler. Onların karakter yapıları için hayat dolu tanımı kesinlikle yerinde bir tanım olacaktır. Etrafında olan biten her şeyi ama her şeyi aynı anda eksiksiz şekilde takip edebilme yeteneğine sahip olurlar. Sahibinin yeri ise onun için apayrıdır, sahibi olan kişinin sözünü dinlemeye bayılır. Sürekli onunla oyun oynamak, düzenli bir şekilde vakit geçirmek ister. Onu sahiplenecekseniz mutlaka sürekli ilgilenmeniz gerekecek, bunu düşünerek sahiplenme girişiminde bulunmanızı öneririz. Tek bir kişi ile aşırı yakın bir dostluk bağı kurabilmektedirler. Henüz yavruyken birtakım korkulara sahip olabilmektedirler fakat endişelenmeyin, büyüdükleri zaman bu korkular tamamen yok olacaktır.

Kökeni: Belgian Shepherd, bir sürü kişi tarafından Belçika Çoban Köpeği adı ile de bilinir. Çok eskiden, 1891 senesinde, birbirinin benzeri olan dört ayrı Belgian Shepherd cinsi köpek çeşidi bulunmaktaydı. Bunların tümünün görevi de bekçi ve çoban köpekleri olmalarıydı. Fiziksel olarak ayırt edilemeyecek kadar da benzemiyorlardı, rahatlıkla ayırt edilebiliyorlardı. Bu köpek ırkının en bilinen cinsi ise Groenendael ismini taşıyan cinstir. Tam olarak 1910 senesinde bu adı aldığı bilinmektedir. Belgian Shepherd’a nöbetçi, ulak gibi birtakım önemli görevler verilmiştir. Sorumluluklarının bilincinde olan bir köpek cinsidir. Bu bahsettiğimiz önemli görevler de Birinci Dünya Savaşı’nda yaptığı görevlerdendir. Günümüze dönecek olursak, Belgian Shepherd ırkı köpekler artık hoş görünümlü tüyleri ile insanların dikkatlerini tamamen kendi üzerlerine çekiyor, bu açıdan oldukça ün salmış durumdalar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Nuri dedi ki:

    saol hocam

  2. Fikret dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler var