Bernese Mountain Dog

08.08.2019
1.310
A+
A-
Bernese Mountain Dog

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 61-71 cm, Dişi 58-69 cm

Ağırlığı: Erkek 38-50 kg, Dişi 37-48 kg

Yaşam Süresi: 10-12 sene

Bakımı: Bernese Mountain Dog ırkına ait olan köpekler, yani Bern Dağ Köpekleri düzgün ve temiz bir tarak ve fırça yardımı ile düzenli olarak taranmalıdır. Boyun kısmı, kulağın arkada kalan kısmı, kalça, bacaklar gibi sert hareketlerle karşılaşmış oldukları bazı bölgelerde bulunan tüyler dökülmeye başladığı zaman düzenli olarak her gün tımara ihtiyaç duymaktadırlar, bu durum da gözden kaçırılmamalıdır. Ayak kısmındaki fazlalık oluşturan kıllar kesinlikle kesilmelidir. Ayrıca kulak silme işlemi de kesinlikle unutulmamalı ve belirli bir düzende yapılmalıdır, aksi halde köpeğiniz birtakım sağlık problemleri yaşayabilir. Bu da çok can sıkıcı sonuçlar doğurabilir.

Karakter Yapısı: Bu köpek cinsinin karakteri birçok çeşitli şeyi içerisinde barındırır. Bernese Mountain Dog (Bern Dağ Köpeği) her daim arkadaş canlısı bir karakter yapısındadır. Enerjik hareketleri il yerinde asla durmaz, bir o yana bir bu yana sürekli gezinti halindedir. Ailesi ile sevgi bağı oldukça kuvvetli bir köpektir. Dikkatli olur. Aynı zamanda sakin yapılıdır. Arkadaşlık etmeyi ve kısa bir zaman içerisinde karşı tarafla bağ kurmayı çok sever, yeni dostluklar kurmak onun için oldukça normal bir durumdur, sosyal davranışlıdır. Çekingen davranmaz, her zaman atiktir. Tam bir oyun köpeğidir. Oyun oynamak için etrafınızda dolanıp durur ve asla pes etmez. Onunla ilgilenmeye başladığınız an heyecanlı heyecanlı oyunlar oynamaya başlar. İlgi görmek için elinden gelen her şeyi yapabilen çok sevimli ve hareketli bir köpektir. Birçok aile tarafından da sahiplenilmektedir.

Kökeni: Bernese Mountain Dog’un kökenine gelecek olursak; Bernese Mountain Dog birçok farklı isim ile anılır. Bouvier Bernois, Berner, Berner Sennenhund, Berner Cattle Dog bu isimlerden sadece bazıları olarak bilinmektedir diyebiliriz. Konum olarak İsviçre’de bulunan ve en çok tanınan dağ köpeği Bernese Mountsin Dog olmaktadır. Dikkatleri en çok yumuşak yapılı ve uzun olan tüyleri ile üzerine çeker. Bu köpek ırkının kökeni belirsizdir, konu hakkında bilgi mevcut değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Erkan dedi ki:

    en sevdiğim diyebilirim.

  2. Suat dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun

  3. Ferdi dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler