Bichon Frise

10.08.2019
824
A+
A-
Bichon Frise

Boyutu: Küçük Boy

Yüksekliği: Erkek 23-30 cm, Dişi 23-28 cm

Ağırlığı: Erkek 3-5 kg, Dişi 3-5 kg

Yaşam Süresi: 13-17 sene

Bakımı: Bichon Frise ırkına ait olan köpeklerin bakımı aşırı bir derecede zahmetli değildir. Düzenli olarak iki günde bir olacak şekilde taranmalılar. Fırçalama işlemini de kesinlikle bu sıklıkta yapmanız gerektiğine dikkat çekmek isteriz. Her ay da düzenli olarak kırpılması gerekmektedir. Tarama işlemini nazik bir şekilde yapmanız lazım. Kulaklarında ve ayak kısımlarında bulunan tüyleri de rahat etmesi için ara sıra da olsa kırpmanız gerekiyor. Arka kısımlarını da ıslanmış olan bir bezle nazikçe silmelisiniz. Bu köpek ırkının bitlere karşı bağışıklığı ne yazık ki oldukça düşük olur, bitlere karşı alerjik reaksiyon gösterebilme durumları bulunmaktadır.

Karakter Yapısı: Biraz da karakter özelliklerini inceleyelim. Bichon Frise ırkına ait olan köpekler aşırı hassas bir karakter yapısına sahip olurlar. Çok uyumludurlar, ailelerine bağlı olurlar, oyunbaz ve neşelidirler. İtaat ederler, etraflarında bulunan kimseyi germezler. Aksine mutlu ederler. Sevgi dolu bir karaktere sahip oldukları için herkese bol bol sevgi verirler. Sürekli hareket halindedir, zıplar durur. Onu çok seveceğinize eminiz fakat düzenli olarak ilgi gösteremeyecekseniz ya da hareketli biri değilseniz, onunla sürekli oynamayacaksanız bir Bichon Frise sahiplenmeyin deriz, çünkü ilgisiz kaldığı zaman neşesini kaybetmesine sebep olursunuz.

Kökeni: Kökenleri hakkında olan birkaç önemli noktadan bahsedelim. Bichon Frise anlam olarak kıvırcık köpek demektir, çünkü bu cinsteki köpeklerin tüyleri çok sevimli ve kıvır kıvır bir şekilde olur. Bunun yanısıra, Bichon Frise cinsi olan köpekler Bichon a Poil Frise ismiyle de bilinmektedir. Barbet cinsinden türedikleri bilinir. Bu bahsedilen cins Akdeniz türü olan bir köpek cinsidir. Kısa boylu, tüyleri beyaz renkte olan bir cins ile Barbet cinsinin birleşmesi sonucunda Bichon Frise doğmuştur. Bichon Frise’lar 4 farklı ana kategoriye ayrılır; Maltaise, Bolognese, Havanese, Bichon. Sene olarak 1950’lerde bu tür, Amerika’ya ilk kez gelmiştir. Aslında Bichon Frise’lar tam olarak bu şekilde popülaritesini ve tanınırlığını arttırmıştır diyebiliriz.  

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Turan dedi ki:

    teşekkürler

  2. Nurullah dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler

  3. Okan dedi ki:

    tanımadan besliyoruz