Biewer Yorkshire Terrier

10.08.2019
2.183
A+
A-
Biewer Yorkshire Terrier

Boyutu: Oyuncak

Yüksekliği: Erkek 17-22 cm, Dişi 15-17,5 cm

Ağırlığı: Erkek 2-3 kg, Dişi 2-3 kg

Yaşam Süresi: 12-15 sene

Bakımı: Biewer Yorkshire Terrier cinsi köpekleri iki günde bir olacak şekilde banyo ettirmelisiniz. Tüylerini günlük olarak taramalı ya da fırçalamalısınız. Tıraş edilme işlemleri profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Gözlerine tüy girmemesi için tüylerini göz kısımlarından uzak tutmaya özen göstermelisiniz. Bakımının daha kolay olması için tüylerini kısa kestirebilirsiniz. Kulak etrafında oluşmuş olan fazlalık oluşturan tüyler de nazikçe temizlenmelidir. Sert bir şekilde temizlememelisiniz, aksi halde köpeğinizin kulaklarına ciddi zararlar verirsiniz. Maalesef Biewer Yorkshire Terrier cinsi köpeklerin yavruları Hipoeglisemi hastalığına yakalanabilir.  

Karakter Yapısı: Bu cinsten olan köpekler ailelerine oldukça bağlıdırlar fakat birçoğu da özgür olmayı sever. Akıllı olurlar. Hareketlidirler. Oyunbazlıklarıyla herkesi kendilerine bağlama gibi bir özellikleri vardır. Çocuksu ruhludur. Havlama davranışını tehlikeli bir durum hissettiği zaman gösterir. Sahibine karşı biri bir şey yapmak üzereyse bu köpekler hemen bu durumu hissediyor. Yürümeyi çok severler. Güçlü bir sinir sistemine sahip olurlar. Strese karşı oldukça tolerans sahibidirler. Bulundukları çevrenin koşullarına genel olarak adapte olmayı bilirler, bu da sizin açınızdan oldukça olumlu bir durumdur.

Kökeni: Bu köpek cinsinin birçok farklı adı vardır. Biewer Yorkshire, Biewer Terrier, Biewer Yorkie isimleri ile de anılır. Kökenleri ise 1984 senesinde Almanya’da, Hunsruck’ta meydana çıkmıştır. Tarih olarak yine 1984 senesinde Scneeflocken von Friedheck ile Fru Fru von Friedhack isimli olan ve ödül kazanmış olan, renk olarak ise ten rengi ve mavi renklere sahip Yorkshire’ların Scneeflocken von Friedhack isimli sevimli mi sevimli bir yavru doğurdu. Bu yeni doğmuş olan yavru, genetik mutasyon sebebi ile siyah beyaz renkte doğmuştu. Üzerinde iri ve asimetrik şekilli lekeler bulunuyordu. 1989 senesinde ise ACH aracılığı ile Biewer Yorkshire resmi olarak tanınmıştır. 2003 senesinde ise Amerika’ya ilk defa ithal edilmesi sağlanmıştır. Şöyle önemli bir detay da var; Biewer Terrier Kulüp, Biewer köpek cinsinin kaşifinin desteklemiş olduğu tek Amerikan Kulübü olma özelliğini taşımaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Varlık dedi ki:

    teşekkür

  2. Sefa dedi ki:

    tanımadan besliyoruz