Bir Ev; Bir Kedi ve Bir Kuş

06.09.2019
493
A+
A-
Bir Ev; Bir Kedi ve Bir Kuş

  Vahşi doğada birbirleriyle aynı alanı paylaşan birçok canlı türü bulunur. Bunlardan bazıları birbirlerinin varlığını kabul edip, birlikte yaşamaya devam ederken; bazıları için durum daha karışık olabilir. Birinin yaşamını idame ettirebilmesi için diğerini öldürmesi gerektiğini düşünebilir ve bunu kabul edebilir. Fakat bu canlı türlerinin aynı ortamda yaşamlarını sürdürmeleri imkânsız mıdır? Birbirlerinin varlığını kabullenmesi için bir şeyler yapılabilir mi? Örneğin kedi ve kuş. Birlikte yaşaması tamamen imkânsız farklı iki tür müdür? Aynı evde kuş ve kedi beslemek tabii ki mümkün. Önemli olan onları bir arada yaşamaya alıştırmak için uygun ve sağlıklı bir ortam oluşturmak.

    Kuş olan eve kedi getirme durumu:
Eve önce kuşun gelmesi, durumu biraz daha kolaylaştırır; kuşun, kediyi kabullenme ve uyum sağlama sürecini olumlu etkiler. Kuşlar strese bağlı hastalıklar söz konusu olduğunda aşırı hassas hayvanlar olabilirler. Bu durumda oldukça hassas davranmak gerekebilir. Ayrıca; eve getireceğiniz kedinin yavru olması, kuşa alışma sürecini hızlandıracaktır. Yavru kedi evi gözlemleyecek ve tanımaya başlayacaktır. Bu süreç zarfında evde kuşun olması, kuşu ev ile bir bütün olarak algılamasını sağlayacak ve avcılık içgüdülerini bir kenara bırakacaktır. Fakat iki ayrı türün birbirlerine alışması ve benimsemesi uzun bir süreç olabilir. Bu yüzden kedi ve kuşun birbirlerine zarar vermeyeceğinden emin olana kadar gözetim halinde tutmanızda yarar olacaktır. Bunun yanında; evde kuş ve kediyi bir arada beslemek için boyut farklını unutmamanız gerekir. Kedi, kuş ile oyun oynamak isteyebilir ve zarar vermek niyetinde olmadan, sadece bir hareketiyle kuşunuza zarar verebilir. Bu durumda, oyun zamanlarında mutlaka kuşunuzu gözetim altında tutmalısınız!

   Kedi olan eve kuş getirme durumu:

Bu durumda işiniz biraz daha zorlaşabilir. Kedi, kuşun gelmesinden önce evde bulunduğu için evi sahiplenecek, kuşu bir tehdit olarak görecektir ve bu durumda avlanma içgüdülerine karşı koymak istemeyebilir. İki hayvanın da güvenini sağlamak için onları farklı ortamda tutmanız gerekebilir. Bu durumda, eviniz büyükse işiniz daha kolaylaşacaktır. Çünkü kanarya ya da muhabbet kuşları gibi boyutları küçük kuşların aksine papağan gibi daha büyük kuşlar insanlarla iletişim halinde oldukları için kafes dışında vakit geçirmekten mutlu olurlar. Ancak, eviniz küçükse papağan ve kedinizi aynı ortamda tutmanız imkânsızlaşabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.