Bir Kedi Sorunu: Pencereler

12.09.2019
466
A+
A-
Bir Kedi Sorunu: Pencereler

Yaz aylarında, sıcakla mücadele etmek hepimizi bir hayli yormaktadır. Çoğu kişi bu durumda çözümü klimalarda bulmaya çalışırken, bazıları da pencereden geçip gelen rüzgârda bulmaktadır. Özellikle, kedi besleyip de yüksek katlı binalarda yaşayanlar için bu durum kabusa dönmektedir. Maalesef ki, kedilerin pencereden atlayarak, yüksekten düşme vakaları da sıcakların artışıyla birlikte artmaktadır.

Kediler Neden Camdan Düşer?

Kediler ev yaşamının getirmiş olduğu rahatlık hissiyle bazı tehlikelerin farkına varamazlar. Onlar dışarıda ansızın karşılarına çıkabilecek olan tehditlere karşı sürekli tetikte olmadıkları için kendini koruma iç güdüsü zamanla körelir. Bu nedenledir ki, yüksek katlı binaların pencereleri, p evde yaşayan kedilerin kâbusu olur.

    Kediler sürekli oyun oynamaktan ve koşturmaktan keyif alan hayvanlardır. Yaz aylarında evlere giren sinekler, onlar için adeta birer eğlence kaynağıdır. Hepimiz kedilerin sinekleri kovalamaktan hoşlandığına şahit olmuştur. Bu nedenle, yaz aylarında kedilerin kovaladıkların sineğin pencereden uçup gitmesi sonucunda heyecanlı kediler de sonunu düşünmeden sineğin peşinden gitmek ister ve camdan veya balkondan düşebilir.

     Buna ek olarak, kedilerin camın kenarında oturup saatlerce dışarıda olup bitenleri seyretmekten duyduğu mutluluğu hissetmişsiniz. Kediler merakla sokaktaki insanları, sesleri ve araçları gözleriyle takip eder. İste bu meraklı seyrediş, anlık bir dikkat dağınıklığı ile sonuçlanabilir ve kediniz kendini kaybederek pencereden düşebilir.

     Bu Durumda Nasıl Müdahale Etmeliyiz?

     Kedinizin pencereden düşmesi gibi bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman, öncelikle yapmanız gereken şey sakin olmak. Telaşın ya da anlamsız paniğin ne size ne de kedinize yararı olmayacaktır. Kediler camdan düştüklerinde, acının verdiği panik nedeniyle kaçıp saklanmak isterler ve bu durum en tehlikeli olanıdır. Saklandıkları yerden bulana kadar geçen süre önemlidir ve geç müdahale sonucu oluşabilecek iç kanama durumu daha da zor bir hale sokacaktır.
     Düşmenin etkisi ile kırık ya da iç kanama olabileceği şüphesi ile yaklaşmalısınız. Kedinizi sert bir şekilde tutmanız ya da sarsmanız, durumun daha kötüye gitmesine neden olabilir. Bunun yanına düz bir zemine yatırmalı ve rahat nefes aldığından emin olmalısınız. Bu süreç zarfında, kedinizin herhangi bir yerinde kanama başladıysa eğer, gazlı bez ile kanayan yere tampon yapmalı ve kan kaybını olabildiğince önlemelisiniz ve en yakın veteriner hekime zaman kaybetmeden kedinizi götürmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.