Bolognese

10.08.2019
732
A+
A-
Bolognese

Boyutu: Küçük Boy

Yüksekliği: Erkek 26-30 cm, Dişi 23-28 cm

Ağırlığı: Erkek 3-5 kg, Dişi 2-4 kg

Yaşam Süresi: 12-14 sene

Bakımı: Bolognese cinsi olan köpeklerin bakımını yaparken biraz da olsa zorlanabilmeniz mümkün. Çünkü tüy yapısı biraz zahmetlidir, birbirine dolanma durumu yaşandığı için tüylerini her gün taramalısınız. Fırçalama işlemini ise aylık olarak düzenli periyodlar dahilinde yapmanız gerekiyor. Tüylerini asla kesmemelisiniz ve kırpmamalısınız, aksi türlü köpeğiniz için zararlı olabilir. Bir doğumlarında 3 yavru doğurabilirler. Özellikle hassas oldukları, bağışıklıklarının yetersiz olduğu bir sağlık sorunları bulunmamaktadır.    

Karakter Yapısı: Bolognese ırkına ait olan bu şirin köpekler, etrafındaki diğer evcil hayvanlarla arkadaş olmayı çok severler. Bunun yanısıra çocuklarla da iletişimleri oldukça iyidir. Fakat boyutu çok küçük olduğu için küçük çocuklarla kendi güvenliği için yalnız bırakılmamalıdır. Ailelerine fazlasıyla bağlı olurlar, onlarla vakit geçirmek için oyunbaz hareketler sergilerler. Uzun süreli şekilde yalnız bırakmamanız gerekiyor. Tanımadığı, bilmediği insanlara karşı çekingen tavırlar sergileyebilirler ama asla agresif bir şekilde davranmazlar.

Kökeni: Bolognese adı verilen bu şirin görünümlü köpek cinsi ilk kez Havanese ve Bichon Frise isimli köpek cinslerinin birleşmesi sonucunda doğmuştur. Güney İtalya taraflarında 11-12. yüzyıllar zamanında Bichon ırkına ait olan soydan bu zamana kadar gelmeyi başarmış bir köpek cinsidir. İsmini İtalya’nın Bologna olarak bilinen şehrinden aldığı bilinmektedir. Cosimo the Elder isimli bir siyasi lider İtalya’da Floransa bölgesinde yaşamını ve işini sürdürüyordu. 1400’lü senelerde yapmış olduğu çeşitli ziyaretlerde birkaç defa Bolognese ırkına ait olan köpekleri hediye şeklinde götürmüştür. Bolognese’ler bu vasıtayla İspanya’da bulunan saygın bir kraliyet ailesinin yanında yaşamaya başlamıştır, dolayısıyla da bu durum sayesinde popülaritesi oldukça artmıştır. Bundan çok zaman sonra ise bazı ressamlar tarafından resmedilmiş, Avrupa’daki ününe ün katmıştır. Fakat ne yazık ki bu popülerlik uzun soluklu olmamıştır. Günümüzde Gian Franco Giannelli isimli bir yetiştirici Bolognese köpek ırkının sayı olarak artış kaydetmesi için kolları sıvamış, bu durumla çok mücadele etmiştir. Fakat bu çabalar sonuçsuz kalmıştır çünkü Amerika Birleşik Devletleri’nde az sayıda (1.000 tane kadar) Bolognese bulunmaktadır. Ayrıca Bolognese cinsi köpekler hala Amerikan Kennel Kulübü tarafından resmi olarak tanınmıyor. Anaç Tohumluk Hizmeti’nde ise Bolognese’lerin kaydı bulunmaktadır. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Fahri dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun

  2. Oktay dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

  3. Engin dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun