Border Collie

10.08.2019
857
A+
A-
Border Collie

Boyutu: Orta Boy

Yüksekliği: Erkek 48-56 cm, Dişi 46-53 cm

Ağırlığı: Erkek 14-20 kg, Dişi 12-19 kg

Yaşam Süresi: 10-15 sene

Bakımı: Border Collie cinsi olan köpekler kesinlikle haftalık düzenli periyodlarla fırçalanmalı ve taranmalıdır. Tüy dökme dönemleri geldiğinde ise bu tarayıp fırçalama işleminin sıklığı arttırılmalıdır. Yalnızca gerektiği zaman banyo ettirilmelidir. Bir defada 5-7 tane yavru dünyaya getirebilirler.

Karakter Yapısı: Border Collie’ler karakter yapısı olarak oldukça cesur ve akıllı köpeklerdir. Ailesi ile arasında bir sevgi bağı oluşturur. Çalışmayı çok sever. Oyunbazdır. Aşırı enerjik, sevgi dolu olan türleri çok nadir bulunur. Fakat agresif davranışlı ve saldırgan olmazlar. Eğitmek istediğinizde size mutlaka cevap verecektir ve kendisini eğitmenize izin verecektir. İtaat etme konusunda size hiç sıkıntı çıkarmaz. Frizbi ile oynamaktan hoşlanır. Hatta birçok frizbi yarışmasında bu cinsten olan köpekler oynamıştır. Sosyalleşmesini, neşeli davranmasını istiyorsanız yeterli miktarda egzersiz yapmasını sağlamalısınız. Ayrıca ona bir çalışma ortamı da sağlarsanız enerjik olacak ve sosyalleşmeye meyilli bir hale gelmiş olacaktır. Biraz çekingen yapılıdır fakat henüz yavruyken sosyalleştirme çalışmalarına başlarsanız büyüdüğünde sosyal yapılı bir köpek olacaktır. İlgiyi çok sever, onunla sürekli bir şekilde ilgilenmelisiniz. Bu ilgi, onu kesinlikle hayata bağlayacak en önemli faktördür. Köpekler ile alakalı bir yarışmaya katılmak istiyorsanız en uygun köpek Border Collie olacaktır. Aynı zamanda çoban köpeği olarak da kullanılmaktadır.   

Kökeni: Border Collie’nin isminde bulunan border kelimesi sınır anlamına gelmektedir. Bu kelime, İskoçya ve İngiltere sınırlarında bulunan köpek cinslerini sembolize eder. İngiltere’de 1873 senesinde diğerlerine göre daha farklı olan fiziksel özelliklere ve karakter yapısına sahip olan çoban köpeği cinsleri ortaya çıkmış ve birçok sınavdan geçirilmişlerdir. Bu sınavlara katılan köpeklerden Hemp isimli olanı, çok başarılı olmuştur. Koyunları yönlendirme konusundaki ustalığı ile herkesin beğenisini kazanmıştır. Hemp’in, modern Border Collies cinsinden önce sayısız yavrunun babası olduğu biliniyor. Bu köpek türünün Amerika’ya ithali ise 20. yüzyılda gerçekleştirilebilmiştir. Amerika’daki en önemli görevleri ise ev hayvanı olmak ve işçi köpek olmaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.