Border Terrier

10.08.2019
756
A+
A-
Border Terrier

Boyutu: Orta Boy

Yüksekliği: Erkek 33-40 cm, Dişi 28-36 cm

Ağırlığı: Erkek 5-7 kg, Dişi 4-6 kg

Yaşam Süresi: 15-18 sene

Bakımı: Border Terrier cinsi olan köpeklerin yıl içerisinde bir ya da iki defa olmak üzere ölmüş olan kılları nazik hareketlerle temizlenmelidir. Haftalık fırçalaması yapılmalıdır. Sadece gerektiği zaman banyo ettirilmelidir. Eğer bu bakımları yapamayacağınızı düşünüyorsanız profesyonel birinden yardım alarak fırçalamasını, temizlemesini yaptırabilirsiniz. Sosyal yaşama uyum sağlayabilmesi adına düzenli olarak yürüyüşe çıkarılmalı, yeterli miktarda olacak şekilde de egzersiz yaptırılmalıdır. Dışarıda dolaşırken etrafındaki insanlar ve hayvanlarla oyun oynamaktan, vakit geçirmekten çok hoşlanır. Aynı diğer hayvanlarda olduğu gibi bu köpekler için de sevginin gücü önemlidir. Onu sevgiyle büyütürseniz size oldukça bağlı hale gelece ve sosyal bir köpek olacaktır.

Karakter Yapısı: Border Terrier cinsine mensup olan köpekler fazla inatçı olan kişilikleri ile bilinirler. Sosyalleştirilerek yetiştirildiklerinde korkusuz olan bir yapıları vardır, atik ve çevik olurlar. Yeni şeyler öğrenmeye fazlasıyla açıktırlar, ki bu yüzden onları çok kolay bir şekilde eğitmeniz mümkündür, öğrettiğiniz her şeyi çabuk kavrarlar ve öğrendikleri şeyi uygulamaya geçmek için heveslidirler, sizi fazla bekletmezler. Meraklı bir yapıları vardır. Yapmanız gereken tek şey ona doğru yolu gösteren bir öncü olmak, gerisi zaten kendiliğinden gelecektir. Avcı yönü güçlü olan bir köpektir. Kuş gibi ufak hayvanlar ile yalnız bırakmamalısınız çünkü avlanma ihtimali vardır. Bir yerleri kazmayı çok severler, kazılmasını istemediğiniz bir yeri kazabilme ihtimallerine karşı tedbirli olmanızda büyük fayda var. Henüz yavruyken yüksek sese adapte olmasını sağlamanız gerekiyor. Yeterli şekilde sosyalleştirilmediği takdirde korkak ve çekingen davranışlar sergileyen bir köpek olacaktır.

Kökeni: Border Terrier ırkına ait olan köpekler ilk kez İskoçya ve İngiltere sınırları arasında dünyaya gelmiştir. Birtakım fare, tilki gibi herkes için tehdit oluşturabilen canlılardan korunmak adına uzun bir dönem etkin şekilde kullanıldıkları bilinmektedir. Border Terrier’ların tilki yuvalarına rahatlıkla girebilecek bir bedensel yapıya sahip olmaları bu avlanma konusuyla ilgili oldukça fazla önem teşkil etmiştir diyebiliriz.   

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Mertcan dedi ki:

    tanımadan besliyoruz

  2. Zafer dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler var

  3. Tuncay dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler