Boxer

10.08.2019
700
A+
A-
Boxer

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 56-63 cm, Dişi 53-61 cm

Ağırlığı: Erkek 27-32 kg, Dişi 24-29 kg

Yaşam Süresi: 11-14 sene

Bakımı: Boxer cinsi olan köpeklerin ölü olan tüy ve kıllarını temizlemek için ara sıra fırçalamanız gerekmektedir. Fırçalama işlemini nazik hareketlerle yavaşça yapmalısınız, çünkü Boxer’lar hassas köpeklerdir. Boxer’ların hepsi olmasa da bazıları horlama davranışı sergileyebilir. Midelerinde gaz birikmesi yaşayabilirler, bu durum şişkinlik oluşturur ve köpeği rahatsız eder. Gaz yapıcı besinlerle beslememeye dikkat etmelisiniz. Bazı durumlarda da salyasının aktığı gözlemlenmiştir. Rengi beyaz olanların ne yazık ki sağır olma ihtimalleri azımsanamayacak kadar yüksek seviyede olmaktadır.

Karakter Yapısı: Boxer ırkına ait köpekler atik ve çevik yapılı olurlar. Atletik bir vücut yapısına sahiptirler. Akıllıdırlar, sizi ve çevresinde olan herkesi, her şeyi zorlanmadan direkt anlarlar. Gözlem yetenekleri fazlasıyla gelişmiş bir köpek cinsidir. Girişken davranışlar sergilemeleriyle bilinirler. Dost canlısı olurlar, onunla oynamaya başladığınızda hemen içlerinde size karşı bir bağlılık duygusu oluşur ve sürekli sizinle oynamak için can atarlar. Ailelerine karşı son derece sadık yapılı olurlar. Hareketlerinin bazıları kaba olabilir ama asla size zarar verme amaçlı bir şey yapmazlar. Bir şey fırlattığınızda koşup onu size getirmekten çok hoşlanırlar, onunla bu tarz oyunları sık sık oynayarak düzenli egzersiz yapmasına da yardımcı olmuş olursunuz. Sevimli köpeklerdir fakat yemek konusunda onu istediği kadar beslemezseniz bir derece kabalaşabilirler. Bekçi köpek olarak da bilinirler, hatta en çok bu yönleri ile övülürler.

Kökeni: Boxer cinsi köpekler Almanya’da bulunmakta olan Bulldog cinsi ve günümüzde nesli tükenmiş bulunan Bullenbessier isimli köpek cinsinin birleşmesi sonucu dünyaya gelmiştir. Yetiştirilme sebepleri ise tamamen ısırmaları ve bir şeyleri kovalamaları için olmuştur. İsimleri boxl kelimesinden gelir. Boxl kelimesinin anlamı ise kısa pantolondur. Amerika’ya ise İkinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında Amerikan askerleri aracılığıyla gelmişlerdir. Günümüzde ise en çok bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Bunun yanısıra, sığırları yakalaması için, polis köpeği olması için ve haberci köpek olması için de yetiştirilmeye devam etmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Sinan dedi ki:

    siteyi kaydettim teşekkürler

  2. Mertcan dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun

  3. arzu dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler