Briard

10.08.2019
541
A+
A-
Briard

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 62-68 cm, Dişi 56-64 cm

Ağırlığı: Erkek 35-36 kg, Dişi 33-35 kg

Yaşam Süresi: 10-12 sene

Bakımı: Briard ırkına ait olan köpekler kalı yapılı kürkleriyle dikkat çekerler. Bu özel kürkün matlaşmaması açısından fırça yardımı ile düzenli bir şekilde her hafta nazikçe fırçalanması gerekmektedir. Bakımını düzenli olarak yaptığınızda az bir seviyede tüy dökme durumu yaşayacaklardır. Kulak kısımlarında ve ayaklarında bulunan fazlalık oluşturan tüyleri almanız faydalı bir hareket olacaktır. Kapalı ortamlara uyum sağlayabilen bir köpek cinsi olduğundan evinizde baktığınızda size asla bir sorun çıkarmayacaktır. Fakat yine de onun vakit geçirebileceği bir bahçenizin olması iyi olur.  

Karakter Yapısı: Briard cinsi köpekler doğalarının bir gereği olarak sevgi dolu olurlar. Şefkat gösterilmesinden çok hoşlanırlar, kişilik yapıları da zaten buna oldukça uygundur. Yabancı kişilere karşı agresif davranmazlar ama fazlasıyla şüpheye düşmüş bir şekilde davranırlar. Briard’ınızın biriyle vakit geçirmesini istiyorsanız o kişiyle tanıştırmanız gerekmektedir. Belli bir zaman sonra uyum sağlamaya başladığında o kişiyi tanımış olacaktır. Ailesi içerisinde bir bebek ya da çocuk varsa onunla beraber büyütüldüğünde diğer çocuklarla da arası iyi olur. Fakat çevredeki diğer köpeklerden biri ona saldıracak olursa Briard sakin kalamaz. Henüz yavruyken onu sosyalleştirmek adına çaba gösterirseniz ilerde çevresindeki tüm canlılara karşı sevgi dolu olur, çekingen bir yapıda büyümemiş olduğunu siz de görürsünüz. Sosyalleştirilmemiş Bariard’lar oldukça agresif tavırlıdır. Bir Briard çiftlik hayatı yaşamamış olsa bile içgüdüsel olarak sürü gütme yeteneğini yerine getirebilir. Bu durumun önemli bir sonucu olarak ise insanları ayak topuklarından acıtmayacak bir biçimde ısırarak istediği yöne yönlendirmeye çalışma hareketini örnek olarak verebiliriz. Henüz yavru olduğu zamanlarda yaptığı hareketleri takdir ettiğinizi gösterirseniz sosyal bir şekilde büyümesine yardımcı olmuş olursunuz.

Kökeni: Briard, Berger de Brie adı ile de bilinir. Bu köpek cinsi Livre de Chasse (Avcı Kitabı) isimli hikayeye konu olmuştur, bu özelliği ile de oldukça popülerdir. Çoban köpeği olarak günümüzde hala kullanılmaktadır. Polisler için de çalışmaktadır, kurtarma ekiplerine de yardımcı olduğu bilinmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Zafer dedi ki:

  teşekkür

 2. Muhammed Emir dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler var

 3. Elif dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler var

 4. Hakan dedi ki:

  Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var