BUKALEMUN

25.09.2019
753
A+
A-
BUKALEMUN

Ağır hareketli, sinek katilleri ve farklı renkleri derilerine taşıyan bukalemunlar, birçok insanın sevimli ve egzotik bulduğu bir sürüngendir.  Haliyle de bu özellikleri, insanlarda sürüngen dostumuzu evlerinde besleme isteği uyandırmaktadır.  Beslemesine besleyelim tabii, ama bunu nasıl yapacağız? Sonuçta uzak diyarlardan evinize gelen bu arkadaşların da elbette kendine has bakım biçimleri var. Bu yazıda hem bukalemunlar hakkında bilgilere hem de bukalemunların nasıl bakılacağına dair bilgilere değindik.

Bukalemunlar Chamaeleonidae familyasına bağlı kertenkelelerdir fakat kertenkelelerden de birçok yönden ayrılırlar. Bu nedenle bazı araştırmacılar kertenkeleleri Rhiptoglossa alt sınıfına dahil ederler. Bukalemunları diğer kertenkelelerden ayıran en bariz özellikse, renk değiştirebilen derileridir. Ayakları ve dil yapıları da bu ayrıma dahildir. Toplamda 4 cinsi vardır ve bu cinslerin toplamında 90 tür vardır. Bukalemun türlerinin tüm türleri Madagaskar Adasında ve Sahra Çölünün güneyinde yaşarlar.  Belli türleriyse Akdeniz’in İspanya ve Suriye arasında ki bölgesinde yaşarlar. Genelde tercih ettikleri yaşam alanları makilik bölgelerdir.  Uzunlukları 8-60 cm arasında değişir.  Hareketleri çok ağırdır. Bir dal üzerinde dakikada en fazla 12 adın atabilirler. Dilleri boylarının 1.5 katı büyüklüğünde olabilir. Ayakları ise dallara rahatça tutunabilecek şekilde evrimleşmiştir.  Bir diğer karakteristik özellikleri ise, bukalemunların gözlerinin birbirinden bağımsız hareket edebilmesidir.

Evde bukalemun bakmak için öncelikle sıcaklığın iyi ayarlanması lazım çünkü tüm sürüngenler soğukkanlı hayvanlar oldukları için vücutlarının ihtiyacı olan sıcaklığı sağlamak gereklidir. Bunun için bakıldığı yere bir ampul takılabilir ya da küçük ısıtıcılar yerleştirilebilir. Bir diğer ihmal edilmemesi gereken konuysa bukalemunları hareket edebilecekleri bir alanda beslemektir. Zaten çok az hareket eden bu tür için hareket alanı önemlidir. Bukalemunların tek olması daha yararlı olacaktır. Yanına başka bir hayvan koyulursa ya onu yiyecektir ya da birbirlerine zarar vereceklerdir.

Bukalemunları beslemek için çok masraf yapmaya gerek yoktur. Otla ve böceklerle beslenen bu sürüngen için marul vb. yeşillikler ya da petshoplarda satılan et içerikli mamalar yeterli olacaktır.  Aynı zamanda o odada bulunan sinekleri de afiyetle yiyecektir. Vücut yapıları sayesinde çok su içemeseler de bir kap su yanında daima olmalıdır ve sürekli temiz tutulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.