Bull Terrier

10.08.2019
1.706
A+
A-
Bull Terrier

Boyutu: Orta Boy

Yüksekliği: Erkek 53-56 cm, Dişi 53-56 cm

Ağırlığı: Erkek 20-27 kg, Dişi 20-27 kg

Yaşam Süresi: 10-13 sene

Bakımı: Bull Terrier cinsi köpekler kauçuk yapıda olan bir tarak yardımı ile yavaş hareketlerle fırçalanmalıdır, fırçalanma amaçları ise ölü tüylerden tamamen arınmalarını sağlamaktır. Kulak kısımları kulak enfeksiyonlarına karşı düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Uyuyacakları yer yumuşak zeminli ve rahat olmalıdır, sert bir zeminde bedenleri zarar görebilir. Bir defada 4-7 tane yavru dünyaya getirebilirler. Maalesef sağır olma ihtimalleri vardır bu yüzden veterinere götürülmeli ve zaman kaybetmeden test ettirilmelidirler. Sağır olma riskini üzerlerinde her zaman taşırlar.

Karakter Yapısı: Bull Terrier cinsi olan köpekler sanılanın aksine karakter yapısı açısından oldukça komik, oyunbaz, hareketli ve neşeli tavırlara sahip köpeklerdir. Onlarla vakit geçirmekten çok hoşlanacaksınız. Fakat bunun yanısıra fazlasıyla inatçı davrandıkları zamanlar da olur. Agresif sayılmazlar ama birtakım kavgacı tavırları vardır. Bu aksi türdeki tavırları hiçbir zaman sebepsiz yere ortaya çıkmaz. Ailelerini her koşulda korumayı kendilerine bir görev edinmişlerdir. Korkusuz bir ruha sahip olduklarından fazlası ile atik ve çevik davranışlıdırlar. Bedensel olarak da ruhsal olarak da güçlü bir köpektir. Ama bekçi köpeği olarak kullanılmamıştır.

Kökeni: Bull Terrier’lar İngiliz Bull Terrier adı ile de tanınıyorlar. 1900’lü yıllar esnasında İngiliz Terrier ve Bulldog gibi köpek cinslerinin birleştirilmesi sonucunda dünyaya gelmişlerdir. Bu iki cinsin çiftleştirilmesinni temel amacı ise ortaya bir dövüş köpeği çıkarmaktır. Zincire vurulmuş olan bir boğanın üzerine saldırgan birçok köpeğin bırakıldığını bir yarışma düzenleniyordu, Bull terrier cinsi köpekler de bu yarışmada kullanılıyorlardı. Sonraki dönemlerde ise köpek dövüşleri içeren yarışmalar yasaklandı. Bull Terrier’ın beyaz renkte ırkını üretmek amacıyla Dalmaçyalı bir köpek ile çiftleştirilmesi sağlanmıştır. Başka bir zaman ise Staffordshire cinsine ait olan bir köpekle çiftleştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Bahsedilen tüm bu köpek cinsleri günümüzde ününü hala itinayla korumaktadır. Bullseye, ünlenmiş bir Bull Terrier’dır. Bunun yanısıra Bud Light’ın reklamlarında görünmekte olan Spudz MacKenzie isimli köpek de popüler olmuştur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Tolga dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

  2. Nihat dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun

  3. Hakan dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var