Bullmastiff

05.08.2019
673
A+
A-
Bullmastiff

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 63-68 cm, Dişi 61-67 cm

Ağırlığı: Erkek 48-60 kg, Dişi 46-56 kg

Yaşam Süresi: 10-11 sene

Bakımı: Bullmastiff cinsine ait olan köpekler kesinlikle kauçuk bir fırça yardımı ile düzenli periyodlarla fırçalanmalıdır. Yalnızca gerekli olan zamanlarda banyo ettirilmelidir, sık sık banyo ettirmeye gerek yoktur. Bu hastalanmasına sebep olabilir. Tırnaklarını arada sırada da olsa kesmelisiniz, uzadığında rahatsız olabilir. İnsanların olmadığı ortamlarda yaşamlarını sürdürmeleri zorlaşır. Dışarda yalnız başlarına da hayatta kalamazlar. Uyuyacakları zeminin yumuşak yapılı olması önemlidir, sert bir zemin derilerini rahatsız edecektir. PRA, kalça diplezyası, genetik faktörlü retina bozukluğu gibi birtakım hastalıklara karşı bağışıklık sistemleri hassastır. Bir defada 6-10 yavru dünyaya getirebilirler.

Karakter Yapısı: Bullmastiff ırkına ait olan köpekler çok akıllı olurlar. İtaat etmekten her zaman hoşlanırlar, sizin için bu konuda hiçbir zorluk yaratmazlar. Korkusuzdurlar, öyle kolay kolay bir şeyden korktuklarına pek rastlanmamıştır. Sahiplerine karşı zaman geçtikçe, ona alıştıkça büyük bir sevgi ve güven bağı duyarlar. Ailesini kötü amaçlı kişilerden hep korur. Bekçi köpeği olarak da kullanılmaktadırlar. İtaat etmeyi severler demiştik fakat inatçı yönleri ağır basarsa karşı gelebilme ihtimalleri de fazlasıyla yüksektir. Bazen salyası akabilir, uyuduğu esnada horlama davranışı da sergileyebilir fakat bu bahsettiğimiz durumlar her Bullmastiff’te olan bir şey değildir.

Kökeni: Bullmastiff ırkından olan köpekler ilk kez Bulldog ve İngiliz Mastiff köpek cinslerinin birleştirilmesi sonucunda dünyaya gelmişlerdir. Modern Bullmastiffler’in üretimine ise ilk kez 1800’lü senelerde başlanmıştır. Bu köpekler çok eski yıllarda birtakım zengin ve avla ilgilenen kişiler tarafından av için beslenmiştir. Dolayısıyla gücünden yararlanmak için beslendiği de bilinmektedir. Mastiff’lerin gücünü ve Bulldog’ların şaşırtıcı hızını almış olan bu türe karşı birçok kesim hayranlık beslemekteydi. Amerikan Kennel Kulübü, Bullmastiff cinsi olan köpekleri ilk kez 1933 senesinde resmi olarak tanıdı. Biraz da bu köpek türünün ününden bahsedecek olursak eğer; Rocky’nin Butkus isimli Bullmastiff cinsi köpeği See Spot Run isimli filmde de yer almış bir karakter olarak akıllara kazınmıştır.    

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Elif dedi ki:

    Benim böyle bir köpeğim vardı 7 yaşında öldü 🙁

  2. Sezer dedi ki:

    saol hocam