Cane Corso

10.08.2019
693
A+
A-
Cane Corso

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 64-69 cm, Dişi 58-61 cm

Ağırlığı: Erkek 45-50 kg, Dişi 40-45 kg

Yaşam Süresi: 9-11 sene

Bakımı: Cinsi Cane Corso olan köpekler çok fazla taranma ihtiyacı hissetmezler. Aam yine de ara sıra da olsa ölü kıllarının temizlenmesi amacı ile fırçalanması iyi olacaktır. Dışarıda yaşayabilir fakat yeterli şekilde sosyalleştirmiş olmanız gerekmektedir. Ayrıca ona sağlamış olduğunuz barınağın da iyi koşullarda olması önemlidir. Cane Corso’nun kalça diplezyası hastalığına yakalanma ihtimali vardır. Aşırı beslememeye özen gösterilmelidir çünkü şişkinlik hissi yaşayabilir. Öğünlerini periyodik bir şekilde ayarlamalısınız.  

Karakter Yapısı: Cane Corso’lar sahiplerine aşırı bağlı olurlar. Birçok da yeteneğe sahiptirler. Sevdiklerini korumak için yapabilecekleri her şeyi yaparlar. Asla korkmazlar, cesur bir yapıları vardır. Cane Corso’lar eğitilmesi fazlası ile eğlenceli ve basit köpeklerdir. Çevik ve atik olurlar, çabuk sinirlenebilirler fakat her zaman asil duruşlu olurlar. Bekçi köpeği görevini de layığıyla yeirne getirirler. Agresif tavırlı köpekler değildirler. Fakat sahiplerine zarar geldiğini görürlerse karşı tarafı asla affetmezler. Sahiplerini kurtarmak amacıyla karşı tarafa saldırırlar. Acı eşikleri çok yüksektir, bu sebeple de onları saldırdıklarında durdurmak çok zordur.

Kökeni: Cane Corso’lar; Cane Corso Italiano, Cane Corso Mastiff, İtalyan Mastiff olarak da bilinmektedir. Bu tür ilk kez, İtalya’nın güney kesimlerinde dünyaya gelmiştir. Savaşlarda ve avlarda fazlasıyla yardımcı olmuşlardır. Soyu ise Canis Pugnac ve Neopolitan Mastiff isimli cinslere kadar dayanmaktadır. Bu köpekler hafif olurlar fakat genel olarak atik hareketlidirler. Çok eskiden askerlere destek güç olarak gönderilirlerdi. Avcılık konusunda da her daim etkin rol oynamışlardır. Yine çok eski yıllarda bağlanmış bir boğaya saldıran köpeklerin olduğu acımasız bir oyunda da bu köpekler kullanılırdı. Cane Corso’ların nesli 1980’li yıllarda tükenme tehlikesi altına girmiştir. Fakat bu tehlike çok da uzun sürmemiştir çünkü birtakım uluslararası çabalar sayesinde tür bu durumu başarılı bir şekilde tamamen atlatmıştır. Bu köpeklerin en ünlü olduğu ve birçok kişi tarafından bilindiği yer ise ilk kez dünyaya geldikleri İtalya’nın güney kesimleridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.