Cardigan Welsh Corgi

10.08.2019
953
A+
A-
Cardigan Welsh Corgi

Boyutu: Küçük Boy

Yüksekliği: Erkek 25-33 cm, Dişi 24-32 cm

Ağırlığı: Erkek 11-14 kg,Dişi 10-13 kg

Yaşam Süresi: 12-15 sene

Bakımı: Cardigan Welsh Corgi cinsine ait olan köpeklerin bakımı zahmetsizdir. Onu ölü tüylerinden arındırmak için düzenli şekilde fırça yardımı ile taramak yeterli olacaktır. Birçok köpekte de olduğu gibi Cardigan Welsh Corgi’yi de sadece gerektiği zamanlarda banyo ettirmelisiniz, aksi takdirde hastalanabilir ya da tüyleri yıpranabilir. Birtakım göz hastalıklarına yakalanma riski vardır. Glokom hastalığına, PRA hastalığına karşı bağışıklığı güçlü değildir. Obezite riski yüksektir bu yüzden onu dikkatli ve dengeli bir şekilde beslenmeye özen gösterilmelidir. Obezite birçok hastalığı da peşinde getireceği için bu durum ciddiye alınmalıdır. Onunla yürüyüşe çıkarak, zıplayıp hoplamasını sağlayarak egzersiz yaptırılmalıdır. En önemli hassasiyet oluşturduğu hastalık ise omurilik dejeneratif miyelopatisidir. Cardigan Welsh Corgi ayaklarını birbirine fazla yakın olacak şekilde yaklaştırırsa bu bahsi geçen hastalığa yakalanmış olma ihtimali fazlasıyla artmış demektir.

Karakter Yapısı: Cardigan Welsh Corgi asla etrafındaki diğer köpeklere karşı saldırgan tavırlar sergilemez. Henüz ufakken sosyalleştirilirse büyüdüğünde neşeli bir köpek olacaktır. Bu cinsteki köpekler rahatlıkla dışardaki yaşama adapte olurlar fakat yine de ev ortamında ailesi ile beraber yaşamayı daha çok sevdikleri gözlemlenmiştir. Çocuklara karşı ayrı bir sevgi bağı vardır onlarla vakit geçirmeye bayılır. Yabancı kişilerden fazla hoşlanmaz bu yüzden hep hazır bir şekilde bekler. Sevdiklerinin olduğu alana yabancı kimselerin gelmesini çok hoş karşılamazlar.

Kökeni: Cardigan Welsh Corgi cinsine ait olan köpekler Cardigan, Cardi, CWC gibi adlarla da anılmaktadırlar. Bu köpek türü, sürüleri büyük bir başarıyla otlatması ile bilinir. Hatta bunu başarabilen en eski köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Bu köpek türü ilk kez Wales’ta dünyaya gelmiştir. Bundan seneler öncesinde büyük bir başarı sağlamıştır. Bir İngiliz bahçesini korumuştur. O günden sonra ona bahçe köpeği adı da verilmiştir. Daha sonra diğer renklerinin de oluşabilmesi amacı ile Collie cinsine ait bir köpekle çiftleştirilmesi sağlanmıştır. Avcı köpeği olarak uzun bir dönem boyunca kullanılmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Emrah dedi ki:

  tanımadan besliyoruz

 2. Tolga dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler var

 3. Mehmet Emir dedi ki:

  faydalı bilgiler saolun

 4. Varlık dedi ki:

  teşekkür

 5. Erol dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler var