Cavalier King Charles

10.08.2019
1.228
A+
A-
Cavalier King Charles

Boyutu: Küçük Boy

Yüksekliği: Erkek 30-33 cm, Dişi 30-33 cm

Ağırlığı: Erkek 5-8 kg, Dişi 5-8 kg

Yaşam Süresi: 10-15 sene

Bakımı: Cavalier King Charles Spaniel cinsine ait olan köpekler hafta içerisinde sadece birkaç kez olacak şekilde fırçalanmalıdırlar. Yalnız gerekli olan zamanlarda banyo ettirilmesi gerekmektedir. Bu köpeklerin siringomyeli gibi belkemiği ile alakalı olan hastalıklara yakalanma ihtimali oldukça yüksektir. Bunun yanısıra kalple alakalı olan mitral valf gibi hastalıklara da yakalanabilirler. Tam kafatasının olduğu bölgede yaşı büyüdükçe kapanmakta olan bir nokta görülür, bu hiçbir sorun oluşturmamaktadır. Ayak tırnakları birleşiktir, bu da bir sorun oluşturmaz. Anesteziye karşı sorunları olabilir. Sıcak havadan hoşlanmazlar.

Karakter Yapısı: Cavalier King Charles köpek ırkı ailesine çok bağlıdır. Ailesiyle keyifli vakit geçirmekten çok hoşlanır. Neşeli bir yapıya sahiptir, sevgi doludur, birine kolay kolay sinirlendiği görülmemiştir. Oyunbazdır. Sahibi ile gezip dolaşmayı, saatlerce oyun oynamayı çok sever. Çok akıllıdır, her şeyi anlayabilme yeteneğine sahip bir köpektir. Uyumlu bir yapıları olmasına karşın bazen inatçı tavırlar da sergiledikleri görülmüştür. Havlama davranışını nadiren sergilerler.

Kökeni: Cavalier King Charles cinsine ait olan köpekler King Charles Spaniel’ın bir türü olarak bilinir. Ufak burunlu Pug ile Japon Chin isimli köpek cinslerinin birleştirilmesi ile Cavalier King Charles dünyaya gelmiştir. Mary isimli bir kraliçe aracılığı ile Avrupa Kıtası’ndan İskoçya’ya getirilmiştir.Bu köpekler pirelerle savaşmaları için uzun bir dönem boyunca kullanılmışlardır. Bu köpeklerin görünüşleri, çalışma alanlarından daha çok dikkat çekmiştir. Ve genel olarak görünüşleri sebebiyle sahiplenilmiş ve büyük bir ilgi görmüşlerdir. Zaman geçtikçe bu ırktan olan köpeklerin uzun olan burunlarında kısalma olmuştur. Bedenleri de daha ufak bir boyuta dönüşmüştür. Roswell Eldrige 1920’li seneler esnasında İngiltere’ye giderek bu köpeğe benzeyen bir köpeğe o yıllarda tam tamına 25 pound ücret ödemiştir. Bu büyük çaba sonuç olarak filizlerini vermiştir ve Amerikan Kennel Kulübü tam olarak 1996 senesinde Cavalier King Charles’ı resmi olarak tanımıştır, böylece köpeğin tanınırlığı da birçok ülkede artmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Toprak dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun

  2. Semih dedi ki:

    teşekkürler

  3. Hakan dedi ki:

    saol hocam