Cavapoo

10.08.2019
973
A+
A-
Cavapoo

Boyutu: Küçük Boy

Yüksekliği: Erkek 27-35 cm, Dişi 24-32 cm

Ağırlığı: Erkek 4-9 kg, Dişi 3-8 kg

Yaşam Süresi: 12-15 sene

Bakımı: Cavapoo ırkına mensup köpeklerin bakımı başta biraz karmaşık olabilir fakat ona alıştığınızda bakımı sizi hiç de zorlamayacaktır. Bu tür köpeklerin tüyleri yapıları itibarı ile düğümler oluşturmaya fazlasıyla uygundur bu yüzden her hafta olacak şekilde düzenli fırçalanmaları gerekmektedir. Bazı cinsleri ise Poodle isimli köpek cinsinin kürküne sahiptir. Onların fırçalanma işlemi ise diğerlerine göre çok daha sık bir şekilde yapılmalıdır. Ayak tırnakları nazikçe ve düzenli bir şekilde kesilmelidir. Sebebi ise kendisinin farketmeden hassas yapılı kürküne bir zarar vermemesi içindir. Bu köpeklerin tüy kırpma işlemi ise yılda birkaç kez olacak şekilde yaptırılırsa en sağlıklısı olacaktır. Cavapoo cinsi köpeklerden bazıları 20 sene kadar yaşayabiliyorlar. Kalp rahatsızlıkları, bel kemiği ile ilgili rahatsızlıklar, göz ile alakalı hastalıklar gibi problemler yaşama ihtimalleri ne yazık ki oldukça yüksektir.

Karakter Yapısı: Cavapoo cinsi köpekler herkese karşı sevgi dolu ve anlayışlı bir tavır sergilemektedir. Neşe doludurlar yerlerinde bir an olsun durdukları görülmemiştir, sürekli hareket halindedirler. Tam bir oyun köpeğidir. Anlaşılması çok kolay bir köpek cinsidir, size karşı da etraftaki diğer canlılara karşı da hiçbir pürüz çıkarmazlar. Aksi huyları hiç yoktur, kişilere ve mekanlara adapte olmaya bayılırlar, çabuk alışırlar. Yine de küçük çocuklarla hiçbir zaman başbaşa bırakılmamalı, gerekli tedbir yetişkinler tarafından her daim alınmalıdır.

Kökeni: Bilinen genel adı ileCavapoo, birçok kesim tarafından Cavoodle ismi ile de bilinir. Dünyaya ilk kez Poodle ve Cavalier King Charles Spaniel isimli köpeklerin çiftleştirilmesinin sağlanması sonucunda gelmiştir. Poodle her zaman sevimli görüntüsü ve tüy dökmeme özelliği ile bilinen bir köpek cinsi olarak dikkatleri üzerine çeker. Cavapoo cinsi köpekler hiçbir zaman Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmamıştır. Fakat bunun yanısıra Amerikan Canine Melez Kulübü tarafından tanınmaktadırlar ve buraya uzun bir süredir de kayıtlıdırlar. Doğrudan bir soya mensup olmadığından ötürü hiçbir şekilde safkan olmadığı söylenir.  

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Saliha dedi ki:

    siteyi kaydettim teşekkürler

  2. Faruk dedi ki:

    saol hocam

  3. Samet dedi ki:

    tanımadan besliyoruz