Chihuahua

11.08.2019
1.019
A+
A-
Chihuahua

Boyutu: Küçük Boy

Yüksekliği: Erkek 15-23 cm, Dişi 15-23 cm

Ağırlığı: Erkek 1-3 kg, Dişi 1-3 kg

Yaşam Süresi: 15-20 sene

Bakımı: Tüyleri uzun olan Chihuahua’ların tüylerini düzenli olarak fırça yardımı ile tımar etmeniz gerekmektedir. Dişlerinin iç kısımlarında tartar oluşumu görülebilir bu yüzden sık sık kontrol ettirilmelidir. Patilerinde bulunan tırnaklar düzenli şekilde kesilmelidir. Soğuğa karşı dayanıksız olurlar, bu yüzden onları her zaman sıcak bir ortamda tutmanız gerekmektedir. Horlama davranışı göstermeleri mümkündür. Bazı zamanlar hırıltılı bir şekilde uyuduklarına da rastlanmıştır. Dengeli ve sağlıklı beslemeye özen gösterilmelidir. Kafatasının üst kısmında küçük bir şey olur ama bu ciddiye alınacak bir şey değildir çünkü yaşı ilerledikçe kaybolur.

Karakter Yapısı: Chihuahua cinsine ait olan köpekler genellikle aşırı akıllıdırlar, akıllarını doğru yerde ve doğru zamanda kullanmaları gerektiğini de fazlasıyla iyi bilirler. Bunun yanısıra, korkusuz tavırlarıyla da dikkat çekerler. Her şeye rağmen her zaman kibar davranışlı, sabırlı olan köpeklerdir. Minik ve sevimli görünümleri sayesinde herkesin sevgisini kolayca kazanmaları mümkündür, genelde onları sevmeyen biri yoktur. Sahibi tarafından sokakta gezdirildiğinde herkesin ilgi odağı olur ve bu ilgiden çok hoşlanır hemen kaynaşır. Sahiplerine karşı çok daha fazla sevgi dolu ve sadık davranışlı oldukları dikkat çeker, sahiplerinin yüzlerini genel olarak izinsiz bir şekilde yalama davranışı gösterirler, sevgilerini tam olarak bu şekilde belli ederler. Sahiplerini korumak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar fakat ufak cüsseleri bu durum için genelde yeterli olmaz. Fazla enerjik bir yapıları vardır bir an olsun yerlerinde durmazlar, sürekli hareket halindedirler ve onları çoğu zaman oyun oynarken görürsünüz. Oyunlarına sizi de dahil etmelerine izin verirseniz size çok daha kolay alışacaklardır.  

Kökeni: Biraz da sevimli mi sevimli Chihuahua’ların kökenine değinelim. İsimlerinin kısaltılmış hali Chi’dir ve çoğu kişi tarafından bu isimle anılırlar. Modern Chi’lerin ilk kökenleri Meksika’da bulunmakta olan Chihuahua isimli eyalettir. En küçük köpek türü unvanına sahiptir. Xavir Cugat isimli bir latin müzisyen Chi’yi Amerika’da bir an olsun yanından ayırmamış olduğu dönemlerden bu zamana kadar Chi’ler fazlasıyla ün salmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Emirhan dedi ki:

    saol hocam

  2. Anonim dedi ki:

    tanımadan besliyoruz

  3. Muhammed dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun