Chow Chow

11.08.2019
990
A+
A-
Chow Chow

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 46-56 cm, Dişi 46-56 cm

Ağırlığı: Erkek 20-32 kg, Dişi 20-32 kg

Yaşam Süresi: 15 sene

Bakımı: Chow Chow ırkına ait olan köpeklerin tüyleri düzenli aralıklarla fırça yardımı ile taranmalıdır. Ne yazık ki dirsek diplezyası hastalığına yakalanma ihtimalleri yüksektir. Oluşabilecek herhangi bir diplezya sorunu için sürekli kontrole götürülmelidir.

Karakter Yapısı: Chow Chow cinsi olan köpekler özgürlüklerine fazlasıyla düşkün olurlar. Asil ruhludurlar. Çok yüksek bir enerjiye sahiptirler, kolay kolay yoruldukları pek de görülmemiştir. Fazla oyunbaz olmasalar da oyun oynamayı her köpek kadar sevdikleri bilinir. Başka köpekler ve diğer hayvanlarla araları orta derecede iyi sayılabilir. Sahibini koruma içgüdüsü diğer birçok köpekte olduğu gibi bu köpekte de mevcuttur. Herhangi bir tehlike arz eden durum gerçekleştiği anda atik ve çevik davranabildiğine rastlanmıştır. Cüssesi gereği birçok hayvanı da saldırı esnasında gerektiği anda fazlasıyla korkutabilir. Yabancılarla genel olarak mesafeli bir ilişkisi olsa da asla onlara saldırmayı, zarar verecek bir davranışta bulunmayı düşünmez. Tek başına zaman geçirmekten çok hoşlanırlar. Bu köpek ırkının her daim çocuklarla iyi anlaştığı gözlemlenmiştir.

Kökeni: Kökenlerinden bahsetmek zor çünküChow Chow’un kökenleri maalesef net bir şekilde kimse tarafından bilinmemektedir. Fakat Chow Chow, seneler boyunca Çin taraflarında yaşamını sürdürmeye devam etmiştir. Bazı kişiler tarafından Çin Aslanı ismi ile de anılır. Asiller tarafından büyük bir ilgi ile yetiştirildikleri söylenmektedir. Chow Chow adı ise biblo anlamına geliyor. Biblo kelimesi ile köpeğin ne anlamda bağlantısı olduğu bilinmiyor. 1700’lü yıllarda İngiltere’ye getirilmişlerdir. Çin, Chow Chow’lara Songshi Quan ismini uygun görmüştür, bu iki kelime ise kaabrık aslan köpek anlamını taşır. Bu köpeğe düşkün olan bilindik isimler arasında ise en başta Kraliçe Victoria bulunmaktadır. Bu sebeple Chow Chow oldukça popüler bir hale gelmiştir diyebiliriz. Amerika’ya 1800’lü senelerde fazla sayıda Chow Chow köpeği getirildi, ilerleyen zamanlarda ise bu sevimli görünümüyle ilgileri üzerine çeken köpek cinsi, Amerika’da bulunan en ünlü köpek türlerinden biri haline geldi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Resul dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler var

 2. Hasan dedi ki:

  siteyi kaydettim teşekkürler

 3. Niyazi dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler

 4. Sinem dedi ki:

  siteyi kaydettim teşekkürler