Çocuk ve Hayvan Sevgisi

06.08.2019
507
A+
A-
Çocuk ve Hayvan Sevgisi

Hayvanlar evrenin bir parçası olmakla beraber, hayatlarımızın da birer parçasıdır. Hemen hemen her çocuk hayvanları sever, onlarla arkadaş olup oyun oynayabilir ve bundan çok zevk alabilirler. Bir çocuğun etrafında hayvanların olması ve hayvan sevgisiyle büyümesi onun gelişimi açısından birçok faydası vardır. Bir hayvana bakmayı ve ona nazik ve sabırlı davranmayı öğrenen bir çocuk, insanlara aynı şekilde davranmayı öğrenmede paha biçilmez bir eğitim alabilir. Harika anılar biriktirmenin yanı sıra, evde evcil hayvan bulundurmak veya hayvanların etrafında büyümek aslında çocukların duygusal gelişimi ve hatta fiziksel sağlıkları söz konusu olduğunda oldukça inanılmaz etkiler yaratabilir.

 1. Evcil hayvan olarak hayvan bulunan çocuklar daha az alerjiye ve astıma sahiptir.

Hayvanları olan çocuklar, evcil hayvan ve toz akarı alerjenleri gibi iç mekan alerjenlerine ve ayrıca bezeli ot ve çim gibi dış mekan alerjenlerine karşı daha dirençli olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

 • Evcil hayvanları olan çocuklar dışarıda daha fazla zaman geçirirler.

Çocuklarınızın dışarıda olmasının önemini ve çocuklar için fiziksel aktivitenin ne kadar yararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Evcil hayvanları olan çocuklar dışarıya çıkma eğilimindedir ve yürüyüşlere çıkma, koşma ve oyun oynamaya devam ederler. Hayvanlar sayesinde çocuklar daha aktif olurlar.

 • Hayvanlar çocuklarda sorumluluk ve liderlik özelliklerini geliştirmesini sağlar.

Çocuğunuz yürümek ve iletişim kurmak için yeterince büyükse, hayvanların bakımına katkıda bulunmaya başlamak için yeterince büyüktür. Bir aile hayvanı için, onları beslemek veya su kabını temizlemek / tekrar doldurmak gibi tek bir görevle başlayabilirsiniz. Bu durum çocuğunuza erken yaşta sorumluluk almayı öğretir.

 • Bir aile evcil hayvanının sevgisini ve bakımını paylaşmak, kardeşler arasında ek bir ortak bağ oluşturur.

Hayvanlar, ailelerin ve kardeşlerin birlikte daha güçlü ve yakınlaşmasına yardımcı olabilir. Bir evcil hayvan genellikle ailelerin birlikte yaptıkları faaliyetlerin veya konuştukları şeylerin odak noktasıdır. Herkes köpeği yürüyüşe çıkarır ve kardeşleri bakım ve beslenme sorumluluklarını paylaşır.

 • Hayvanlar, çocuklara paylaşım eylemini öğretir.

Çocuklar, istenmek veya zorlanmak yerine, paylaşmayı ve nezaketten vazgeçmeyi öğrenirler. Çocuklar yiyeceklerini, içeceklerini, düşüncelerini ve fikirlerini evcil hayvanlarıyla paylaşırlar.

 • Evde bir hayvan ile kalan çocukların özgüvenleri daha yüksektir.

Çocuklar için hayvanlar tıpkı insanlar gibidir. Küçük çocuklar, yaş arkadaşlarıyla olduğu gibi hayvanlarla ilişki kurmaya çalışırlar. Hayvanlarla konuşuyorlar, onlarla oynuyorlar, onlarla kucaklıyorlar ve hatta onlara kızıyorlar. En içten duygu ve duygularının tüm bu sağlıklı gösterimleri, hayvanları tarafından değerlendirilme korkusu olmadan gelir ve özgüvenlerini arttırmada önemli bir rol oynar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Varlık dedi ki:

  saol hocam

 2. Tugay dedi ki:

  tanımadan besliyoruz

 3. Duran dedi ki:

  faydalı bilgiler saolun