Collie

11.08.2019
1.213
A+
A-
Collie

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 61-66 cm, Dişi 56-61 cm

Ağırlığı: Erkek 27-34 kg, Dişi 23-29 kg

Yaşam Süresi: 14-16 sene

Bakımı: Collie cinsi köpeklerin bakımı oldukça zahmetsizdir. Tüylerinin belli aralıklar ile fırçalanması yeterli olacaktır. Fakat tüy dökme dönemleri geldiğinde iki günde bir olacak şekilde taranıp fırçalanmaları gerekir, buna özellikle dikkat edilmelidir.  

Karakter Yapısı: Collie’ler enerjisi çok yüksek olan sempatik köpeklerdir, her an hareket halinde olduklarını görürsünüz, bazen onlara yetişemezsiniz bile. Egzersiz ihtiyaçları çok olur bu yüzden düzenli olarak egzersiz yaptırılmalıdır. Oyunbazdırlar, vakitlerini oyun oynayarak geçirmek çok hoşlarına gider, genelde sizin de ona eşlik etmenizi isterler. Başka köpeklerle iyi geçindikleri bilinir. Diğer canlılarla da araları iyidir. Çocuklarla mükemmel bir biçimde anlaşırlar, beraber türlü oyunlar oynarlar. Yabancılara karşı biraz da olsa çekimser bir tavır sergilerler ama zamanla kişilere alıştıkça bu kolaylıkla aşabilecekleri bir şeye dönüşür. Collie’ler eğitilmesi, söz dinletmesi çok kolay olan bir köpek türüdür, sahibine itaat etmek, onun istediği şeyleri yapmak en çok hoşlandığı durumlardan biri olarak dikkat çeker. Ailesini koruma görevini layığıyla yerine getirdiği gözlemlenen özellikleri arasındadır. Arkadaşlık kurmadan duramazlar, sosyal köpeklerdir.

Kökeni: Collie’lerin başka bir ismi de İskoç Collie’dir. Collie isminin kökeni çok kişi tarafından araştırılmıştır ama şimdiye kadar herhangi bir sonuç bulan olmamıştır. 1800’lü yıllarda bu cinse ait olan köpekler bekçilik ve çobanlık yapmaları için kullanılıyordu. Keltler de tam olarak bu zamanlarda İngiltere’ye gelmiştir. Collie’ler daha da ün saldıklarında ise Amerika taraflarına çoban köpeği görevi yapmaları için getirildikleri bilinir. 1886 senesinde Collie ırkı olan köpekler için birtakım standartlar belirlenmiştir ve günümüzde bu standartlar hala etkin bir şekilde işleyişini korumaktadır. Lassie ismi ile anılmakta olan bir köpek o zamanlarda Collie cinsinin bilinen en ünlü köpeğiydi. Timmy bir kuyuya düşmüştür ve Lassie onu çevikliği ile ölümden kurtarmıştır, bu durumla beraber Lassie ne kadar iyi bir köpek olduğunu ortaya koymuştur ve bu özelliği sayesinde birçok kişinin sevgisini, saygısını kazanarak popülerliğini arttırmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Muhammed Enes dedi ki:

  siteyi kaydettim teşekkürler

 2. Furkan dedi ki:

  Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

 3. Cemil dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler

 4. Levent dedi ki:

  saol hocam