Coton de Tulear

11.08.2019
1.118
A+
A-
Coton de Tulear

Boyutu: Oyuncak

Yüksekliği: Erkek 25-30 cm, Dişi 22-27 cm

Ağırlığı: Erkek 3,5-5 kg, Dişi 4-6 kg

Yaşam Süresi: 14-18 sene

Bakımı: Coton de Tulear adlı köpek cinsinin bakımı biraz ayrıntılı bir bakımdır. Mükemmel yapıdaki yumuşak tüylerine kusursuz bir bakım uygulanması gerekmektedir. Kürkünü her gün düzenli olarak nazik hareketler ile taramanız gerekmektedir. Yıl içerisinde yalnızca birkaç kez banyo ettirilmelidir, çok banyo ettirilirse hasta olabilir ya da tüylerinde birtakım rahatsız edici aşınmalar meydana gelebilir, bu da doğal olarak canının yanmasına sebep olacaktır. Bu köpeklerin tüyleri hiçbir zaman kırpılmamalıdır. Genel olarak sağlıklı bir köpek olduğu görülmüştür. Fakat mide ile ilgili problemlerle sıklıkla karşılaşabilir. Genetik birtakım hastalıklara da yakalanma ihtimali vardır.

Karakter Yapısı: Coton de Tulear cinsi olan köpekler her zaman sahiplerini koruma içgüdüleri ile hareket ederler. Dolayısıyla cesurdurlar. Fakat oyuncak boyutunda oldukları için karşı tarafta bir etki uyandırmazlar. Kolayca eğitebilir, ona istediğiniz her şeyi öğretebilirsiniz, öğrenmeye açık bir köpek cinsidir. Yabancılarla da araları iyidir, onlara karşı çekimser davrandıkları nadir görülen bir durumdur. Her zaman sosyal ve sevimli bir şekilde hareket ederler. Diğer köpek ve hayvanlarla da oldukça iyi geçindikleri görülmüştür. Kısacası karakter yapısı açısından sevgi dolu ve neşeli köpeklerdir, sizin için herhangi bir problem yaratmazlar.

Kökeni: Biraz da Coton de Tulear ırkına ait olan köpeklerin kökeninden söz edelim. Coton de Tulear, uzun zamandır Madagaskar’ın resmi olarak tanınmış köpeği olma unvanını taşımaktadır. Bu köpeğin soyu ise Tulear isimli liman bölgesinden geliyor, ismini de zaten buradan almış oluyor. Bichon Tenerife isimli soydan geldiği bilinmektedir. Bir zaman sonra ise pamuklu kürkler ile doğduğu görülmüştür. Bu durumun temel sebebi ise tek genli mutasyon faktörüdür. 1974 senesinde ise Coton de Tulear cinsi olan köpekler Amerika taraflarına gönderilmiştir. Günümüzde bu köpek türünün birçok seveni bulunmaktadır. Fakat Amerikanlar arasında bu tür çok da popüler değildir. Coton de Tulear Amerikan Kennel Kulübü’ne kabul edilmemiş olan bir köpek cinsidir.   

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Levent dedi ki:

  Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

 2. Muhammed Yusuf dedi ki:

  faydalı bilgiler saolun

 3. Metin dedi ki:

  faydalı bilgiler saolun

 4. Emin dedi ki:

  saol hocam

 5. Halit dedi ki:

  teşekkür

 6. Doruk dedi ki:

  siteyi kaydettim teşekkürler