Dachshund

11.08.2019
654
A+
A-
Dachshund

Boyutu: Küçük Boy

Yüksekliği: Erkek 30-35 cm, Dişi 30-35 cm

Ağırlığı: Erkek 4-9 kg, Dişi 4-9 kg

Yaşam Süresi: 12-15 sene

Bakımı: Dachshund düz ve uzun yapılı tüylere sahip olan sevimli görünen bir köpektir. Bu sebeple de tarama işlemi düzenli olarak yapılmalıdır. Ölü kıllardan da düzenli şekilde arındırılmalıdır. Zaman zaman tüyleri birbirine dolanabilir. Bu durumun gerçekleşmemesi için ise sık bir şekilde kırpılması sağlanmalıdır. Tüyleri sert olanlar ise yıl içerisinde yalnızca iki defa olacak şekilde kırpılmalıdır.

Karakter Yapısı: Dachshund cinsi olan köpeklerin karakter yapısı oldukça eğlencelidir. Yüksek enerjili, kıpır kıpır bir yapıları vardır. Çok fazla egzersiz ihtiyacı hissetmezler fakat düzenli olarak yürüyüş yaptırmak ona iyi gelecektir. Orta derecede cesur yapılı bir köpektir fakat ondan aşırı derecede korkusuz olmasını beklemeyin. Çocukları çok sever ve kendisini onlara sevdirmekten, onlarla oyun oynamaktan büyük bir keyif duyar. Yabancılarla da belli bir seviyede iyi anlaşabilir. Sahibine bağlı kalan bir köpektir.

Kökeni: Bu köpek ırkının ismi Deksand şeklinde telaffuz edilmektedir.Teckel ismi ile de birçok kesim tarafından anılmaktadır. İlk kez Almanya’da 16. yüzyıl zamanlarında meydana çıkmış olan bir köpek cinsidir. Dachshund çoğu zaman ise tilki, porsuk gibi bazı durumlarda tehlike arz edebilecek olan hayvanları hızlıca yakalayıp getirmesi amacı ile kullanılmıştır. Bu hayvanların bulundukları oyuklara girmek sureti ile onları kolayca öldürebilir. Bu köpek cinsinin ünü 1910 senesinde beklenmedik bir şekilde oldukça artmıştır. Ayrıca ünlü ressam Picasso’nun bazı eserlerine de ilham vermiş olan Lump adlı köpek de Dachshund cinsine ait olan bir köpektir.     

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Eylem dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler var

  2. Tolga dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

  3. Muhammet Ali dedi ki:

    teşekkür