Dalmaçyalı

11.08.2019
1.375
A+
A-
Dalmaçyalı

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 50-60 cm, Dişi 50-55 cm

Ağırlığı: Erkek 24-25 kg, Dişi 22-24 kg

Yaşam Süresi: 11-13 sene

Bakımı: Dalmaçyalı (Dalmatian) cinsi olan köpekler tüy dökme zamanları geldiğinde bir fırça yardımı ile taranmalıdırlar. Böylece ölü tüylerden de kurtulmuş olurlar.Dalmaçyalı köpeklersağır olmaya karşı hassastırlar. 4-5 haftada bir kulakları ve diğer duyu organlarının kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Tek bir doğumda 13-15 tane yavru dünyaya getirebilmesi mümkündür.

Karakter Yapısı: Dalmaçyalı köpekler arkadaş canlısı olurlar. Neşeli mi neşelidirler. Sempatik ve diğer köpeklere göre farklı görünümleriyle dikkatleri üzerlerine çekerler, herkes onların bu görünümlerini çok güzel bulur. Asla yalnız bırakılmamaları yararlarına olacaktır çünkü bu köpekler yalnız yaşayamazlar. Sosyalleşmek onlar için hayatın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Çocuklarla aralarında bazı durumlarda gergin bir iletişim oluşabilir fakat genel olarak çocuklarla güçlü bir iletişim kurarlar. Henüz yavru iken evcilleştirme çalışmalarına başlanırsa ilerde sosyal ve sevecen bir köpek olduğu görülmüştür. Dolayısıyla diğer hayvanlarla da iyi anlaşmasına zemin hazırlanmış olur. Farklı bir özellikleri vardır, atları çok severler bunun sebebi ise net bir şekilde bilinmemektedir. Atlarla sevgi dolu bir iletişim kurmak için çok çabaladıklarına defalarca kez rastlanmıştır. Yabancılara karşı çok sevecen olmazlar fakat durduk yere saldırma, zarar verme gibi huyları da yoktur.

Kökeni: Dalmaçyalı (Dalmatian) cinsine ait köpekler ilk kez Hırvatistan’da görülmüştür. İsimleri ise bilindiği üzere Dalmaçya’dan gelmektedir. Bu isim, 1500’lerden günümüze kadar değişen onca şeye rağmen hiç bozulmadan gelmeyi başarmış bir isim olma özelliğini taşımaktadır. Koruma köpeği amacı ile çok defa kullanıldığı bilinmektedir. Av köpeği özelliği ile de birçok kişi tarafından sevilmiş ve takdir edilmiştir. Bu durumlar onun ününe ün katmasında büyük rol oynayan durumlar olarak dikkat çeker. Dalmaçyalılar çoğu zaman evlerde beslenen köpeklerdir. Sadık ruhlu oldukları için eve rahat uyum sağladıkları görülür. Aslında bu köpek ırkının ününün artmasındaki en önemli faktör Disney’nin One Hundred and One Dalmatians isimli meşhur ve sevilen çizgifilmidir dersek yanılmış olmayız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Umut dedi ki:

    saol hocam

  2. Metehan dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var