Danua

11.08.2019
1.846
A+
A-
Danua

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 76-86 cm, Dişi 71-81 cm

Ağırlığı: Erkek 54-72 kg, Dişi 45-59 kg

Yaşam Süresi: 10 sene

Bakımı: Danua ırkına ait köpekleri sadece tüy dökme zamanları geldiğinde fırçalamalısınız. Fırçalama işlemini ise kauçuk yapıda olan bir fırça aracılığı ile yavaş hareketlerle yapmanız gerekiyor. Danua’lar düzenli bir şekilde beslenmelidir. Egzersiz yaptırılmalıdır fakat bu köpeklere aşırı egzersiz yaptırmak zararlı olacaktır. Atletik vücut yapılarıyla zaten çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar. Egzersizi fazla yaptırmamanızın sebebi ise bu köpeklerin kalça çıkıklığı riski taşımalarıdır. Zaman zaman midelerinde şişlik oluşabilir. Şişkinliğin oluşmaması için ise öğünlerini gün içine eşit aralıklarla yaymalısınız. Yemek yedirdikten hemen sonra egzersiz yaptırılması zararlı olur, egzersiz yaptırmak için bir süre beklenmelidir.

Karakter Yapısı: Danua cinsi köpeklerin enerjisi aşırı derecede yüksek değildir ama çok düşük de sayılmaz. Oldukça sakin yapılı ve akıllı olurlar. Söylediğiniz her şeyi anlama yetenekleri vardır, fakat bunun için size alışmış olması gerekmektedir. Sahiplerine, ailelerine karşı hep sadık davranırlar. Havlama davranışını nadir gösterirler. Gözlem konusunda gelişmiş olan bir köpek ırkıdır. Sadece bazıları salya akıtabilir, bu durum tüm Danua’larda görülmemektedir. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar ama yine de bazılarıyla anlaşamadıkları da görülmüştür. Yabancılara karşı çok iyi davranmazlar fakat sebepsiz yere de kimseye saldırmazlar. İyi gitmeyen bazı şeyler hissettikleri zaman saldırıya geçmeleri mümkündür. Sevmeyecekleri şakalar yapılmamalı ve fazla darlanmamalıdırlar, böyle durumlarda da aksi hareketler yapabilme ihitmalleri vardır.

Kökeni: Danua ırkına ait olan köpekler birkaç isimle daha anılırlar. Bu isimler; Gentle Giant, Granddanois ve Dane’dir. En uzun boylu köpek türleri arasındadır. Kökeninin Almanya’da olduğu Almanlar tarafından iddia edilmekte olan netleşmemiş bir bilgidir. İlk olarak ise yaban domuzlarından korunmak amacı ile üretildikleri bilinmektedir. Danua’lar cesur yapılı olmaları, hızlı olmaları ve asil görünümleri ile hala günümüzde ününü korumaya devam etmekte olan bir köpek cinsidir. Küçük bir ek bilgi olarak; 107 cm olan boyu ile dünyadaki en uzun köpek olma unvanına sahip olan köpek Great Dane Gibson’dır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Bal dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler

 2. Muhammed Emin dedi ki:

  siteyi kaydettim teşekkürler

 3. Hasan dedi ki:

  saol hocam

 4. Ensar dedi ki:

  saol hocam

 5. Ensar dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler var

 6. Tolga dedi ki:

  Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var